Rybník Velké Dářko

591 02, Polnička
Polnička/Příroda - Polnička


Popis místa
Největší rybník Českomoravské vrchoviny Velké Dářko se nachází uprostřed lesnaté krajiny Žďárských vrchů. Někdy se mu také říká "Moře Vysočiny". U rybníku Velkého Dářka se nachází autokemp a několik ubytovacích zařízení. Dále také neplacená nudistická pláž.

591 02, Polnička
Telefon: Nevyplněno
E-mail: Nevyplněno
Web: Nevyplněno

Naplánovat trasu

Rybník má rozlohu 206 ha a přesto, že je Velké Dářko velké, je dosti mělké - maximum 4 m, průměrná hloubka 1,5 m.

Rybník byl založen v 15. století za účelem shromažďování vody na pohon hamrů, pil a mlýnů na horním toku Sázavy. Dnes je Velké Dářko rekreační oblastí a významným centrem cestovního ruchu a turistiky. Jeho rozlehlá vodní hladina se stala rájem pro příznivce koupání, windsurfingu, yachtingu, ale i projížďkám na loďkách. Okolí láká k turistice, cykloturistice, houbaření a jízdě na koni.

Okolo Velkého Dářka vede stejnojmenná naučná stezka, která prochází dvěma národními přírodními rezervacemi připomínajícími svým vzhledem severskou tajgu - Dářkem a Radostínským rašeliništěm. Naučná stezka má délku 12 km a na 15 zastavení seznamuje s historií rybníka, s ochranou přírody v CHKO Žďárské vrchy, s významem rašelinišť pro krajinu či s místními druhy vodního ptactva. Stezka je určena pouze pěším turistům. Nejvhodnějšími nástupními místy jsou Škrdlovice, Karlov nebo Radostín.

Typ Rybník
Rozloha 205 ha
Objem 6,6 mil m³
Maximální hloubka 3 m
Nadmořská výška 610 m
Přítok vody  
Odtok vody řeka Sázava

 Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz