Školní botanická zahrada v Děčíně

Českolipská, 405 02, Děčín, Tel.: +420 412 524 692, libverda@libverdadc.cz
Děčín/Příroda - Děčín
Dnešní podobu na nynějším stanovišti má botanická zahrada od roku 1957, kdy se začalo na ploše 1,2 ha s kosterní výsadbou dřevin.

Kromě botanické zahrady můžete u naší školy navštívit také téměř 1,5 ha park. Park je po celý rok volně přístupný.

Na park navazují botanická políčka se sortimenty trvalek, letniček, zelenin, kulturních plodin, trav i plevelů. Ty dnes slouží jako cvičný pozemek, kde se žáci seznamují s rostlinami od výsevu až po sklizeň. Pro své maturitní práce zde žáci zkouší pěstovat nové energetické plodiny, nové odrůdy hybridních trav, jeteloviny, luskoviny a olejniny. Žákyně z učebního oboru „prodavač květin“ si zde pěstují letničky k sušení i k řezu.

Další připojenou plochou je ovocné arboretum, kde se započalo s výsadbou v roce 1978. Jsou zde současně povolené odrůdy jádrovin a peckovin, ale začalo se i s výsadbou starých krajových odrůd. Zajímavostí je i původní sortiment lísek z 20. let.

Hlavním úkolem naší botanické zahrady je pěstovat sortimenty rostlin nutné pro výuku sadovnictví, květinářství a zelinářstvÍ. Další podstatnou funkcí zahrady je udržení genofondu především kulturních rostlin. Zahrada je členem Unie botanických zahrad České republiky.

V parku i v botanické zahradě rostou mnohé naše i cizokrajné dřeviny i keře.

Pergola, pod kterou si můžete odpočinout je porostlá mnoha popínavými dřevinami. Před skleníkem najdete široký sortiment letniček a balkónových rostlin. Ve skleníku, který je přístupný po celý rok, rostou rostliny ve volné půdě. Najdete zde zástupce tropů, subtropů, užitkových rostlin, epifytů, sukulentních rostlin i kaktusů.

V budoucnu by měl park a přilehlá prostranství botanické zahrady sloužit jako ukázka moderní urbanistiky městských parků i soukromých zahrad, abychom mohli prezentovat veškeré možnosti zahradnického oboru, který se na naší škole vyučuje.

Botanická zahrada je po celý rok volně přístupná.


Fotografie a videa


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz