Matiční jezero

530 12, Pardubice
Pardubice/Příroda - Pardubice


Popis místa
Matiční jezero je vodní plocha v Pardubicích. Jezero vzniklo v roce 1910 regulací řeky Chrudimky a oddělením jejího slepého ramene. Na břehu jezera se nachází několik významných staveb, například Vila Viktora Kříže.

530 12, Pardubice
Telefon: Nevyplněno
E-mail: Nevyplněno
Web: Nevyplněno

Naplánovat trasu

Matiční jezero se nachází bezprostředně u východního břehu řeky Chrudimky asi 1 kilometr od jejího soutoku s Labem a asi 0,5 km jihovýchodně od Pernštýnského náměstí.

Na severu na něj navazují Bubeníkovy sady, společně se kterými tvoří okolí Matičního jezera rozsáhlou klidovou zónu v blízkosti historického centra města. Na východním břehu se nachází vilová čtvrť Kamenec a nedaleko jižního břehu prochází železniční trať Kolín - Česká Třebová.

V současné době je jezero využíváno jako rekreační, mimo zimu rybáři a v zimě jako přírodní kluziště. Na jeho břehu stojí ze strany od řeky Rybářská restaurace. Protože jezero nikdo po celé desítky let nečistil, docházelo v něm k usazování zbytků organického materiálu a tím i jeho zanášení, zahnívání vody a k následnému úhynu ryb.Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz