Arcibiskupské zámecké víno Kroměříž

Na Kopečku, 767 01, Kroměříž, Tel.: +420 573 336 922, info@arcibiskupskevino.cz
Kroměříž/Společnost - Kroměříž
Arcibiskupské zámecké víno Kroměříž

arcibiskupske-zamecke-sklepy-kromeriz-2.jpg
Historie Arcibiskupských zámeckých vín je spojena s historií města Kroměříže. Sklepy jsou součástí Arcibiskupského zámku v Kroměříži, umístěné v podzemí v hloubce 6,5 m. V areálu jem možné domluvit prohlídku či degustaci. V prodejně při vstupu do vinných sklepů si můžete při své návštěvě zakoupit všechny druhy vín, která jsou zde vyráběny také v dárkovém balení. Dodávku vína lze objednat i písemně, telefonicky nebo faxem.
Mapa - Arcibiskupské zámecké víno Kroměříž

Na Kopečku, 767 01, Kroměříž

Telefon: +420 573 336 922
E-mail: info@arcibiskupskevino.cz
Web: http://www.arcibiskupskevino.cz/


Základním mezníkem v dějinách byl rok 1110, kdy koupil tehdy trhovou obec Kroměříž od markraběte moravského Oty, olomoucký biskup Jan II. Od té doby nastal rozvoj obce pod přímým vlivem olomouckých biskupů.

Obec dovedl k velikosti olomoucký biskup Bruno ze Schaumburka (1241 - 1281). Povýšil Kroměříž na město a na místě dnešního Arcibiskupského zámku vybudoval ranně gotický hrad. Město obehnal hradbami a založil chrám svatého Mořice. V roce 1266 také založil vinné sklepy, které později, v době českého krále a římského císaře Karla IV. byly rozšířeny. V roce 1345 král Karel IV. udělil sklepům výsadu vyrábět mešní víno.

Sklepy jsou součástí Arcibiskupského zámku v Kroměříži, umístěné v podzemí v hloubce 6,5 m. Jejich plocha je 1030 m2 a dělí se na Horní a Dolní sklep. Ve sklepě je celoročně stálá teplota v rozmezí od 9°C do 11°C. Je zde vhodné prostředí pro výrobu ryze přírodních, nejkvalitnějších mešních vín. Tato výroba má staletou tradici a na prahu třetího tisíciletí již trvá 735 let. Ve sklepích jsou zachovány nejstarší části zdiva gotického hradu ze 13. století, stěny pokrývají povlaky ušlechtilých plísní. Víno zraje v historických dřevěných sudech různé velikosti. Největší sud pojme 19 100 litrů a nejstarší sud je z roku 1805.

  Otvírací dny Čas
Celoročně Po - Ne 9:30 - 18:00

* Na základě ohlášení je možno připravit prohlídky sklepů s průvodcem, spojenou s ochutnávkou vín, případně s pohoštěním.


Fotografie a videa


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz