Zámek Vartenberk

471 27, Stráž pod Ralskem, Tel.: +420 487 829 911, strazpr.cz@podatelna.cz
Stráž pod Ralskem/Památky - Stráž pod Ralskem


Popis místa
Vartenberk (někdy také Vartemberk) je zámek renesančního stylu a naleznete ho ve městě Stráž pod Ralskem. Zámek vznikl z původního gotického hradu a od roku 1958 je to kulturní památka České republiky. Zámek nebyl doposud zcela opraven, není přístupný k prohlídkám veřejnosti.

První zmínka o hradu se datuje do roku 1281. Původně gotický hrad patrně založil Markvart z Března, či jeho syn Beneš z Vartemberka ve 13. století k ochraně obchodní žitavské záhvožďské cesty. Je z té doby zachována pečeť S. MARQVARDI DE WARTENBERC, patřící jednomu s Markvartů, kterou možná použil i zmíněný Beneš. Hrad na Strážném vrchu byl nazýván Wartenberg, pak počeštěle Vartemberk nebo Vartmberk. Také městečko v podhradí vzniklé z někdejší osady získalo název Vartemberk, daleko později Stráž pod Ralskem.

Členové čtyř rodových větví pánů z Vartenberka (Wartenbergu či ze Stráže), a to kumburské, kostecké, veselské a děčínské, zastávali ve 14. století vysoké úřady a aktivně zasahovali do politického dění. Rod dědičně od roku 1337 zastával úřad nejvyššího číšníka českých králů, zmíněný Beneš tento úřad dostal již roku 1283. Vartemberkové také předsedali zemskému soudu a zastávali funkci pražského purkrabího.

Za husitských válek byl hrad v roce 1426 či 1427 obsazen sirotky. Husitským hejtmanem na hradu se stal Jan Čapek ze Sán. Je zřejmé, že někteří Vartenberkové pak s husity spolupracovali. V roce 1438 byl hrad Mikuláše Sokola z Lamberka a po jeho smrti Děpolta z Rýzmburka.

Po pánech z Vartenberka hrad získal koupí roku 1504 šlechtický rod Hyršpergárů, kteří roku 1563 hrad přestavěli na renesanční zámek. Zámek se dále dostal do vlastnictví Lichtenštejnů, Hartigů a na krátkou dobu i Albrechta z Valdštejna. V průběhu třicetileté války byl zámek roku 1639 vypleněn a poškozen švédským vojskem a v roce 1645 byl vypálen.

Po dobudování zámku v Mimoni roku 1830 vlastníci Vartemberku (Stráže) se přestěhovali tam a zdejší zámek se stal sídlem velkostatku. V roce 1922 Hartigovský velkostatek koupil František Melichar. Krátce před znárodněním byl zastaven bankovnímu ústavu. Za II. světové války zde byla věznice.

Jedním z obyvatelů zámku byla po roce 1968 i sovětská armáda. Po této nevítané návštěvě zůstal zámek v dezolátním stavu. Na kráse mu nepřidal ani požár v roce 1987.

Dnes se objevují snahy zámek rekonstruovat. V létě se na nádvoří zámku konají koncerty.

Zámek není přístupný veřejnosti.



Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz