Zámek Třemešek

Králec, 788 20, Dolní Studénky, Tel.: +420 605 178 913, info@rybkaturist.cz
Dolní Studénky/Památky - Dolní Studénky


Popis místa
Zámek Třemešek se nachází v části obce Dolní Studénky Králec. Zámek je evidován jako národní kulturní památka České republiky. K zámku patří také fragment zámeckého parku, polnosti a pivovar. V současné době slouží zámek jako ubytovna a není proto přístupný široké veřejnosti.

Králec, 788 20, Dolní Studénky
Telefon: +420 605 178 913
E-mail: info@rybkaturist.cz
Web: Nevyplněno

Naplánovat trasu

Renezanční zámek v Třemešku nechali postavit na místě původní tvrze v 16. století členové rodu Bukůvků z Bukůvky. Po nich byl zámek ve vlastnictví Žerotínů. Za jejich působení byla na zámku zřízena hvězdářská pozorovatelna. 

Dalším vlastníkem zámku byl Franz Xaver Tersch, bohatý obchodník s plátnem, díky kterému stojí i dnešní Pavlínin dvůr v Šumperku. Jeho syn se pustil do rekonstukce zámku. Z nedostatku financí však musel zámek prodat Eduardu Ulrichovi. Ten v blízkosti zámku nechal zbudovat pivovar.

Od 50. let byl objekt využíván jako učňovský internát. Dnes zámek slouží jako ubytovna.

Dodnes se zachoval vzácný vstupní portál s pískovcovými reliéfy zakladatelů zámku z rodu Bukůvků. Za shlédnutí stojí také zbytky někdejšího zámeckého parku i blízké rybníky, kde najdete řadu vzácných rostlin i živočichů.

Zámek není volně přístupný.Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz