Zámek Trhanov

345 33, Trhanov, Tel.: +420 605 356 040, info@zamek-trhanov.cz
Trhanov/Památky - Trhanov


Popis místa
Barokní zámek Trhanov, který se nachází nedaleko Domažlic zde postavil Volfa Viléma Lamingena z Albenreuthu v 2. pol. 17. století. Původní podoba zámku byla pozměněna v barokním stylu na počátku 18. století. Zdejším slavným rodákem byl věhlasný lékař Josef Thomayer, který na zámek pozval svého přítele spisovatele Aloise Jiráska, a tak ho inspiroval k napsání románu Psohlavci. U zámku roste lipová alej. Dnes patří obci a je v něm provozována škola v přírodě..

345 33, Trhanov
Telefon: +420 605 356 040
E-mail: info@zamek-trhanov.cz
Web: www.zamek-trhanov.cz

Naplánovat trasu

Volf Vilém Lamingen z Albenreuthu zde v letech 1676–1677 nechal vybudovat jednoduchý jednoposchoďový barokní zámek ve tvaru písmene T, který se stal centrem rozsáhlého panství. Volf Maxmilián Lamingen se neslavně zapsal do bojů Chodů za svobodu a 28.11.1695 mu museli chodští zástupci slíbit na zámku poslušnost. Lamingen (Lomikar) umírá 2.11.1696 , čímž se „splnila“ předpověď Koziny „Do roka a do dne zvu tě Lomikare na boží soud“.

Další vlastníky panství byl rod Stadionů. Za jejich působení byl zámek po požáru barokně přestavěn a rozšířen o kapli a později i o okrasnou zahradu. Na počátku 19. století je k zámku přistavěno poschodí. Stadionové mají zámek v držení až do roku 1908.

V roce 1853 se na zámku narodil syn místního zahradníka, později věhlasný lékař a spisovatel Josef Thomayer.

Zámek a jeho historie inspiroval Aloise Jiráska k napsání jeho slavného románu Psohlavci.

Zámek také sloužil jako galerie J. Špillara. Dnes patří obci.

Zdroj:  www.hrady.cz

Zámek není veřejnosti přístupný.Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz