Zámek Šebetov

679 35, Šebetov, Tel.: +420 516 465 860, podatelna@sebetov.cz
Šebetov/Památky - Šebetov


Popis místa
Zámek v Šebetově nedaleko moravských Boskovic sloužil původně jako letní sídlo olomouckého kláštera. Jeho renesanční jádro bylo přestavěno v 19. století, kdy však už byl v soukromých rukou. Zámek se může pochlubit barokní štukovou výzdobou, ale není volně přístupný – sídlí zde úřad sociální péče.

Počátky historie zámku v Šebetově souvisí s činností kláštera Hradisko v Olomouci. Právě pro jeho účely tento nevelký zámek vznikl a sloužil především jako jeho letní sídlo. Po zrušení kláštera na základě rozhodnutí Josefa II. pak zámek přechází do soukromých rukou barona Moritze Königswartera. V 19. století byla stavba zrekonstruována.

Zámek představuje monumentální, v jádru renesanční stavbu z 2. poloviny 16. století. Upraven byl v interiéru v roce 1614 a v pseudorenesančním slohu do roku 1880. Nachází se zde cenná barokní štuková výzdoba. Nyní je zámek majetkem státu a je veřejnosti nepřístupný, neboť se zde nachází Ústav sociální péče pro mentálně postižené ženy.

Zámek není přístupný veřejnosti, protože se v něm nachází ústav sociální péče pro mentálně postižené ženy.Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz