Zámek Rudolfov

Třeboňská, 373 71, Rudolfov, Tel.: +420 387 228 050, podatelna@rudolfov.cz
Rudolfov/Památky - Rudolfov


Popis místa
Zámek Rudolfov v leží v obci Rudolfov v Jihočeském kraji. Jeho historie je spjata s těžbou stříbra. Jedná se o původně renesanční stavbu, jejímž majitelem byl přední těžař Jan Höltzl st. ze Sternsteinu. Zámek byl vystavěn na konci 16. stol. V letech 1768 - 1991 byl využíván pro vojenské účely jako kasárna.

Třeboňská, 373 71, Rudolfov
Telefon: +420 387 228 050
E-mail: podatelna@rudolfov.cz
Web: Nevyplněno

Naplánovat trasu

V současné době je zámek v soukromých rukou a není přístupný veřejnosti.

Rudolfov je příkladem živelného hornického města, jehož vývoj nedospěl do stádia ucelené urbanistické struktury.

První písemná zmínka o těžbě stříbra v okolí pochází z r. 1385, k intenzivní báňské činnosti však došlo až ve 2. pol. 16. století. Zhruba šedesátileté období produktivní těžby mělo nepopiratelný význam pro rozvoj celé oblasti. Rudolfov se ve své době zařadil vedle Jáchymova a Kutné Hory k nejvýznamnějším kutištím v Čechách. Úspěšné období korunoval r. 1585 Rudolf II. výsadní listinou, podle níž se hornické sídliště stalo svobodným horním městem s rozsáhlými privilegii. V té době měl Rudolfov více než 250 domků a patřil k velkým jihočeským městům.

Hlavní dominantou města je dodnes mohutný kostel sv. Víta stavěný v letech 1554-83 jako protestantský chrám. Druhou dominantou je budova někdejšího báňského úřadu (dnes sídlo městského úřadu) s renesanční výzdobou a věžičkou. V dolní části města stojí renesanční zámeček, vystavěný těžařem a podnikatelem Janem Hőlzlem ze Sternsteinu, později několikrát přestavovaný, v letech 1776-89 sloužil pro účely armády, dnes je to sídlo firem. V okolí hráze Královského rybníka, v minulosti využívaného pro napájení náhonů důlních zařízení, se zachoval měšťanský dům a řada domů malebné maloměstské zástavby.Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz