Zámek Mirošovice

Mirošovice, 418 04, Hrobčice, Tel.: +420 723 692 269, Mirosovice@gmail.com
Hrobčice/Památky - Hrobčice


Popis místa
První zmínky o Mirošovicích pocházejí již z počátku 13. století, kdy byla jedna z částí vsi majetkem kláštera v nedalekém Oseku. V průběhu následujícího století zde již vzniklo panské sídlo, zřejmě tvrz, rytířů Mirošovských, jehož členové se zde připomínají k roku 1363. V současnosti zámek vlastní Sdružení Kampanila, které se snaží o jeho záchranu.

Mirošovice, 418 04, Hrobčice
Telefon: +420 723 692 269
E-mail: Mirosovice@gmail.com
Web: http://zamek.mirosovice.eu.org/index.htm

Naplánovat trasu

První zmínky o Mirošovicích pocházejí již z počátku 13. století, kdy byla jedna z částí vsi majetkem kláštera v nedalekém Oseku. V průběhu následujícího století zde již vzniklo panské sídlo (zřejmě tvrz) rytířů Mirošovských, jehož členové se zde připomínají k roku 1363. O podobě této starší tvrze ani o jejím umístění ve vsi ovšem chybí jakékoli informace.

Dodnes v přestavěné podobě dochovaná pozdně gotická tvrz vznikla pak zřejmě někdy na konci 15. století, neboť se poprvé v pramenech objevuje v roce 1523. V majetku rodu zůstalo zboží až do roku 1599, kdy jej spolu s již renesančně přestavěnou tvrzí (přestavbu datuje letopočet 1554 na dochovaném nadpraží portálu se znaky Mirošovských) od Jana z Mirošovic odkoupil Zdeslav Kaplíř ze Sulevic.

Po krátké šternberské držbě (od r. 1616) a několika dalších majitelích získali nakonec roku 1668 Mirošovice majitelé blízké Bíliny Lobkovicové, za nichž získala původní tvrz definitivně charakter zámku a byla i nadále využívána až do 20. století. V jeho druhé polovině byla ovšem památka znárodněna a „účelově“ a prakticky bez údržby využívána, takže její stav je v dnešní době velmi žalostný.

Zámek je veřejnosti nepřístupný. Exteriéry jsou volně přístupné.Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz