Zámek Krásné Březno

Podmokelská, 400 07, Ústí nad Labem, Tel.: +420 472 704 802, balastikova@usti.npu.cz
Ústí nad Labem/Památky - Ústí nad Labem


Popis místa
Nově zrekonstruovaný areál zámku Krásné Březno se nachází v Ústí nad Labem, která vznikla v 18. století. Nejstarší dochovanou částí je kaple svatého Floriána. Dnes zde sídlí pobočka Národního památkového ústavu.

Podmokelská, 400 07, Ústí nad Labem
Telefon: +420 472 704 802
E-mail: balastikova@usti.npu.cz
Web: http://usti.npu.cz

Naplánovat trasu

Státní zámek Velké Březno jeden z nejmaldších, nejmenších, ale zároveň i nejkrásnějších zámků v České republice. Byl totiž postaven mezi lety 1843-1845, a to pro tehdejšího nejvyššího purkrabího Českého království, hraběte Karla Chotka z Chotkova a Vojnína.

Původní zámek byl postaven ve stylu pozdního rakouského empíru a Chotkův vnuk ho mezi lety 1885 - 1910 přestavěl ve stylu romantické neorenesance. Půvabné, do všech detailů zařízené zámecké interiéry vybavené dobovým nábytkem Vám připomenou život šlechtické rodiny Chotků na konci 19. století, tedy v době, kdy na zámku pobývala také Žofie Chotková, vnučka zakladatele zámku, která se později stala manželkou následníka habsburského trůnu Ferdinanda d´Este a která byla spolu s ním v roce 1914 zastřelena při sarajevském atentátu, jenž se stal záminkou k vypuknutí 1. světové války.

Zámek je obklopen nádherným, na Ústecku jedinečným přírodním anglickým parkem s množstvím vzácných stromů a keřů.

Zámek slouží jako pobočka Národního památkového ústavu.Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz