Zámek Kestřany

Kestřany, 398 21, Kestřany, Tel.: +420 376 572 233
Kestřany/Památky - Kestřany


Popis místa
Poměrně zanedbaný barokní zámek představuje dvoupatrová raně barokní budova se dvěma bočními křídly. Průčelí je členěno pilastry a římsou se znakem rodu Schwarzenbergů. Zámek jako takový není veřejnosti přístupný. V přízemí se nachází zdevastovaná sala terrena. Budovy v jižní části areálu představují někdejší hospodářské zázemí zámku.

Kestřany, 398 21, Kestřany
Telefon: +420 376 572 233
E-mail: Nevyplněno
Web: http://mesta.obce.cz/kestrany/histo_zamek.html

Naplánovat trasu

Raně barokní zámek včetně okrasné zahrady a vinice v sousedství vystavěl Karel Paar naproti dolní tvrzi. Kestřany získal sňatkem s Františkou Polyxenou ze Švamberka.

Roku 1678 Františka Polyxena Paarová prodala Alžbětě Zuzaně Vratislavové, rozené z Geršdorfu, horní tvrz a zámek, čtyři dvory a vesnice Kestřany, Sudoměř, Vítkov, Nepodřice, Zátaví a Lhotu.

Od Vratislavové koupil v roce 1685 rytíř Adam Humprecht Koc z Dobrše kestřanský statek se „starým a novým zámkem“.

Další změna majitele přišla v roce 1700, kdy koupil Kestřany od Koce kníže Ferdinand Schwarzenberk a připojil je k protivínskému panství. V majetku jeho potomků zůstal kestřanský velkostatek do první pozemkové reformy, kdy historické objekty v Kestřanech převzal československý stát (1924).

Dvoupatrový raně barokní zámek měl původně při východním boku arkádovou chodbu a v klenutém přízemí salu terrenu se štukovou výzdobou, na kterou navazovala okrasná zahrada. Střední díl chodbového traktu byl zbořen v první třetině 19. století. Objekt byl nadále využíván pro byty, sklad obilí a dílny.

Zámek není veřejnosti přístupný.Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz