Zámek Hovězí

Hovězí, 756 01, Hovězí
Hovězí/Památky - Hovězí


Popis místa
Zámek se nachází v obci Hovězí, což je asi 8 km u Vsetína. V 17. století nechala Markéta Františka ze Schmiedau v obci Hovězí postavit barokní zámek, stavbu dokončili Ledeničtí z Ledenic. Roku 1718 ho získali Illesházyové. Později byl využíván jako kanceláře hospodářského úřadu, nyní jsou v něm byty.

Hovězí, 756 01, Hovězí
Telefon: Nevyplněno
E-mail: Nevyplněno
Web: Nevyplněno

Naplánovat trasu

Zámek je dnes v soukromých rukou a je kompletně zrekonstruován.

Hovězí bylo založeno v dobách tzv. velké kolonizace ve 14.století jako nejvýchodnější ze vsí vsetínského panství. O dvě století později zejména obyvatelé z Hovězí zakládali paseky v dalších místech směrem k uherské hranici a podíleli se na vzniku vsí Halenkova a Nového Hrozenkova. Obyvatelé Hovězí také plnili důležitou úlohu při obraně zemské hranice proti útokům od východu a mnoho z nich přitom přišlo o život. Tak například byla ves přepadena a vydrancována roku 1584 a znovu v listopadu 1585. při tomto druhém útoku se překvapení obyvatelé brzy zmohli na účinný odpor. Na pět set útočníků pobili a 120 jich zajali a odvedli na Vsetín. Za třicetileté války se obyvatelé Hovězí vyznamenali v tzv. valašských povstáních a za trest jich bylo nejméně sedm v roce 1644 popraveno a ves byla z velké části vypálena.

Nové příkoří utrpěli obyvatelé za vpádu Tatarů, kteří jako spojenci Turků přepadli Hovězí v roce 1663. V roce 1708 se Hovězí stalo cílem útoků uherských povstalců - kuruců. Také tenkrát se jeho obyvatelům podařilo postavit se útočníkům na odpor a část kořisti jim odebrat. Jedním z pamětníků těch časů je nevelký jednopatrový zámek, který byl postaven ve druhé polovině 17.století, v době kdy bylo Hovězí na krátký čas samostatným panstvím.

Pohledovou dominantu obce však tvoří neogotický kostel sv.Máří Magdaleny z roku 1890. vznikl přestavbou původně barokního kostela, jehož počátky sahají do let 1732-1733.

Náves zdobí kamenná plastika sv.Jana Nepomuckého z roku 1712, která byla ke čtvrtému výročí vpádu kuruců umístěna ve Vsetíně a později přestěhována na Hovězí. Obec Hovězí položená v průsečíku malebných údolí Vsetínských vrchů a Javorníků je poutavá zajímavými přírodními scenériemi i možnostmi letní rekreace, které nabízejí břehy Bečvy. V obci i na samotách ukrytých na úbočí kopců se dochovala řada lidových staveb.

Zámek slouží k obytným účelům, není volně přístupný.Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz