Zámek Černá

594 42, Černá
Černá/Památky - Černá


Popis místa
Původně renesanční zámek v obci Černá v okrese Žďáru nad Sázavou patřil v 16. století Pernštejnům. Jejich následovníkům Chroustenským z Malovar byl zabaven po bitvě na Bílé hoře. Připadl Collaltům, ale i těm byl v roce 1918 zkonfiskován. Současnou částečně barokní podobu má zámek od 18. století. Zámek je pro veřejnost uzavřen a nyní slouží jako soukromé rekreační zařízení.

594 42, Černá
Telefon: Nevyplněno
E-mail: Nevyplněno
Web: Nevyplněno

Naplánovat trasu

Prvními držiteli místního panství byli Pernštejnové, kteří jej však kolem roku 1557 prodávají. Dostal se do držení Chroustenských z Malovar. Stejně jako mnoha dalším šlechtickým rodům i jim byl však po bitvě na Bílé hoře zabaven majetek jako trest za podporu českého stavovského povstání.

Od první třetiny 17. století se místní panství spojuje již jen s jediným rodem – italskými Collalty. Ti nechávají zámek v 18. století přestavět z renesančního do barokního slohu. Collaltům je zámek i spanstvím v rámci první pozemkové reformy v roce 1918 zabaven.

Právě v období první republiky dochází k výraznému poškození interiérů zámku. Barokní stavba se v období vlády proletariátu stává klubovnou, kanceláří a bytovým domem pro zaměstnance státního statku. Po roce 1989 pak v restituci zámek opět změnil majitele.

Zámek je pro veřejnost nepřístupný.Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz