Zámek Cerhenice

Zámecká, 281 02, Cerhenice, Tel.: +420 321 792 421, starosta@cerhenice.cz
Cerhenice/Památky - Cerhenice


Popis místa
Zámek Cerhenice se nachází ve stejnojmenné obci poblíž města Kolín. Zámek byl postaven v 17. století. Sloužil jako úřad, ale byly tu i hotelové pokoje a později byty. Zámek nebyl nikdy využíván jako panské sídlo. V 19. století byl přeměněn na školu. V roce 1990 se stal soukromým majetkem a je proto veřejnosti nepřístupný.

Zámecká, 281 02, Cerhenice
Telefon: +420 321 792 421
E-mail: starosta@cerhenice.cz
Web: Nevyplněno

Naplánovat trasu

Zajímavostí je, že zámek sloužil pouze pro kanceláře, nadace a pokoje pro hosty.

První zpráva o vsi Cerhenice je z roku 1295. Okolo roku 1340 zde byla vybudována tvrz.

V jejím sousedství byl v roce 1771 postaven zámek. Roku 1775, když byla tvrz vypleněna a pobořena vzbouřenými sedláky, byly veškeré hospodářské úřady panství přesunuty do nového zámku.

V roce 1758 koupila Cerhenice císařovna Marie Terezie jako nadaci pro nově zřizovaný Ústav šlechtičen na Hradčanech v Praze.

Zámek nikdy nesloužil jako panské obydlí. Od počátku své existence v něm byly umístěny kanceláře, byty úředníků, hostinské pokoje pro potřeby Ústavu šlechtičen a v západní části sýpka. V majetku Ústavu šlechtičen zůstal až do jeho zrušení v roce 1918, kdy připadl státu. Částečně byl adaptován jako škola a byty.

Sýpka nadále sloužila jako skladiště. Po výstavbě nové školy byl zámek opuštěn a začal chátrat. Po roce 1990 zámek získal soukromý majitel. Byly provedeny základní opravy budovy, opravena střecha. Interiér zámku na opravu ještě čeká.

Zámek je v soukromém vlastnictví a veřejnosti nepřístupný.Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz