Zámek Březina u Rokycan

338 24, Březina, Tel.: +420 608 976 677, obecbrezina@email.cz
Březina/Památky - Březina


Popis místa
Původním panským sídlem v Březině byl místní hrad založený na skalnatém ostrohu ve 14. stol. Hrad v 17. stol. téměř zcela zaniknul. Nedaleko hradní zříceniny postavil v letech 1790-1808 Jáchym ze Šternberka zámek, původně dvě menší budovy později spojené středním článkem v empírový celek, patrovou obdélnou stavbou s mohutným středním rizalitem, obklopenou anglickým parkem.

Zámek je v soukromém vlastnictví.

Zajímavostí je, že ve 30. letech 20. století na zámku trávíval prázdniny komik Vlasta Burian.

Zámek nechal vystavit Jáchym ze Šternberka. Po jeho smrti zdědil březinské panství jeho bratr hrabě Kašpar Maria Šternberk, vynikající přírodopisec, jemuž věnoval svou knihovnu a cenné vědecké - botanické a paleontologické - sbírky. Ještě Zde také založil botanickou zahradu s mnoha vzácnými cizokrajnými rostlinami, jejíž zbytky můžeme vidět dodnes. V zámeckém areálu si nechal postavit i hrobku, do níž dal zasadit předvěký zkamenělý strom.

Šternberkové vlastnili březinský zámek do roku 1939. V 80. letech 20. století bylo na zámku umístěno lesnické učiliště. Po roce 1990 byl zámek v restituci navrácen rodině Šternberků, současným majitelem je Zdeněk Sternberg.

Zámek je v soukromém vlastnictví a přístupné jsou pouze exteriéry zámku.Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz