Zámek Brozany

Na Zámku, 411 81, Brozany nad Ohří, Tel.: +420 721 450 224, mestys@brozanynadohri.cz
Brozany nad Ohří/Památky - Brozany nad Ohří


Popis místa
Na ostrohu nad vsí Brozany nad Ohří stojí tvrz ze 16. století, která byla po roce 1559 přestavěna Zikmundem Brozanským na renesanční zámeček. Po staletích chátrání ve století dvacátém byl opraven a přestavěn pro potřeby místní JZD a později pro potřeby veřejné správy. V roce 2005 byla dokončena rozsáhlá rekonstrukce a od této doby je památka veřejnosti opět přístupná.

Na Zámku, 411 81, Brozany nad Ohří
Telefon: +420 721 450 224
E-mail: mestys@brozanynadohri.cz
Web: http://www.brozanynadohri.cz/stredoveka-brozanska-tvrz/

Naplánovat trasu

Středověká gotická tvrz, poté vznosně renesančně přestavěná na zámek, jehož samotná fasáda se díky zde sídlících pánů stala uměleckým dílem, prožila dlouhé a těžké období chátrání.

Z původních třech pater se po různých válkách a požárech dochovalo do dnešních dní jen patro první. I tak se však může pochlubit od roku 2005 po náročné rekonstrukci krásnými historickými prostory a pro zájemce také expozicí útrpného práva a mučírnou.

Pořádají se zde svatby, hostiny a různé firemní akce. Památka je veřejnosti přístupná v otevírací době, nebo po domluvě.

Středověká gotická tvrz, poté vznosně renesančně přestavěná na zámek, jehož samotná fasáda se díky zde sídlících pánů stala uměleckým dílem, prožila dlouhé a těžké období chátrání. Z původních třech pater se po různých válkách a požárech dochovalo do dnešních dní jen patro první. I tak se však může pochlubit od roku 2005 po náročné rekonstrukci krásnými historickými prostory a pro zájemce také expozicí útrpného práva a mučírnou. Pořádají se zde svatby, hostiny a různé firemní akce.

Ve 14. století mělničtí proboštové vystavěli na ostrohu nad Brozany pro své purkrabí dřevěnou tvrz. Ta byla na začátku 15. století přestavěna na tvrz zděnou. Jako své sídlo ji měli nejen purkrabí mělnických proboštů, ale i další majitelé brozanského panství. Starou tvrz po roce 1559 přestavěl Zikmund Brozanský z Vřesovic na renesanční dvouposchoďový zámek. Vybudoval honosnou budovu. V roce 1563 ji nechal zvenčí ozdobit figurálními sgrafity a nápisy. Zachvěl se jejich popis a ten svědčí o nákladnosti a umělecké bohatosti nezvyklé u malého venkovského sídla.

V roce 1601 koupil brozanské panství Jan Zbyněk zajíc z Hazmburka. Okamžitě začal s další přestavbou nedávno zvelebeného zámku. Přistavěl třetí patro a další dva arkýře. Dosavadní sgrafitovou výzdobu zachoval a rozšířil na další vnější stěny a třetí patro budovy ve formě renesančních sgrafitových psaníček. V roce 1631, kdy Brozany patřily již Lobkovicům a sídlil zde jejich hejtman, byl zámek saskými vojsky vydrancován a vypálen. Zbořeny byly jeho hradby a dvůr. Od té doby zámek již nenabyl svého dřívějšího vznosného vzhledu ani společenského významu.

V roce 1880 zámek vyhořel. Horní dvě patra byla zbourána a zbytky sgrafitové výzdoby byly zakryty omítkou. Jednoposchoďová budova pak sloužila různým účelům. V 50. letech minulého století byla budova zámku stavebně opravena pro potřeby jednotného zemědělského družstva, v 60. letech byla provedena oprava střechy a fasády a budova až do roku 1999 sloužila pro potřeby civilní obrany okresní národního výboru.

V roce 2002 byly po předchozím stavebně historickém průzkumu započaty záchranné práce na budově značně zchátralého zámku. Práce byly ukončeny v roce 2005 a obec získala velmi hezkou budovu, vhodnou k pořádání různých akcí.

  Otvírací dny Čas
Duben So - Ne 10:00 - 16:00
Květen So - Ne 10:00 - 16:00
Červen So - Ne 10:00 - 16:00
Červenec So - Ne 10:00 - 16:00
Srpen So - Ne 10:00 - 16:00
Září So - Ne 10:00 - 16:00
Říjen So - Ne 10:00 - 16:00


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz