Zámek Bohutice

671 76, Bohutice, Tel.: +420 515 336 315, oubohutice@tiscali.cz
Bohutice/Památky - Bohutice


Popis místa
Ve stejnojmenné obci nedaleko Moravského Krumlova stojí malý renesančně-barokní zámek Bohutice. V současné době sídlí v budově zámku obecní úřad. Ve druhém poschodí lze navštívit expozici Bohutické křížové cesty, což je unikátní série soch v životní velikosti. Zámek je chráněn jako kulturní památka České republiky.

671 76, Bohutice
Telefon: +420 515 336 315
E-mail: oubohutice@tiscali.cz
Web: http://www.bohutice.cz/

Naplánovat trasu

Zámek se nachází v samém středu obce Bohutice.

Ze všech stran je obklopen zelení.Přilehlý park má rozlohu půl ha. Pod košatými lipami na nádvoří zámku se nachází kašna se sochou sv. Floriana.

Původně se na tomto místě  nacházela tvrz. Přestavba na renesanční arkádový zámek byla provedena držiteli rodiny Kusých v poslední čtvrtině 16. století.

První zmínka o tvrzi v Bohuticích pochází z roku 1535, kdy ji Jan z Lipé předal spolu s dalším majetkem pánům z Mukoděl. Právě příslušníci tohoto rodu zde pak nechali vybudovat zámek − přestavbu tvrze na zámek provedl po roce 1548 Vilém starší Kusý z Mukoděl.

Na počátku roku 1619 byly Bohutice vypáleny Dampierrovým císařským vojskem a v roce 1624 je získali spolu se zámkem znojemští jezuité jako dar od hraběte Michala Adolfa Althana. Jezuité pak v polovině 18. století přistavěli k zámku barokní křídlo a zbudovali kašnu se sochou sv. Floriana.

Po zrušení řádu roku 1773 se majitelé v rychlém sledu často střídali a nejdéle jej vlastnila rodina Seydlů. Po druhé světové válce přešel zámek do správy obce, byl využíván pro její bytové a správní potřeby a patří jí dodnes.

  Otvírací dny Čas
Březen - Říjen Po - Pá 10:00 - 15:00
  So + Ne 10:00 - 16:00
Listopad - Únor Po telefonické domluvě

Otevírací doba platí pro prostory expozice Bohutické křížové cesty. V budově zámku sídlí také obecní úřad. Zámek je tedy zpřístupněn dle návštěvních hodin úřadu.

 Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz