Zastavení u zámečku Lány


Je nám to líto...

Omlouváme se, bohužel pro tuto akci
momentálně nenamáme žádné volné termíny.

Zobrazit jiné akce


Cestou Lednicko-valtickým areálem se zastavte u nejjižnějšího saletu areálu - empírového loveckého zámečku Lány, ležícího asi 7 km jižně od Břeclavi v oboře Soutok. Zdejší zachovalé lužní lesy křižuje řada cest, některé jsou turisticky značeny. Interiér je sice veřejnosti nepřístupný, ale zvenku si další z děl architekta Josefa Hardtmutha můžete prohlédnout. Zámeček je rekonstruovaný a určitě stojí za shlédnutí.


Harmonii místního kraje milovali už Lichtenštejnové a často se sem vydávali na lov. Štvanice a hony zakončovali hostinou v zámečku Lány, který nechali k tomuto účelu vybudovat v letech 1810 až 1812.

Návrhu na stavbu se zhostil architekt Josef Hardmuth – slavný vynálezce tužky, autor mnoha nádherných staveb zdobících Lednicko-valtický areál.

Lánský zámeček vystavěl jako jednopatrovou empírovou budovu obdélníkového tvaru. Budovu zdobí otevřený půlkruhový pavilon s pilíři.

Zámeček není veřejnosti přístupný, k prohlédnutí pouze exteriér.


Fotografie a videa

Lány (Lednicko-valtický areál)

lany.jpg
Lovecký zámeček Lány je nejjižnější salet Lednicko-valtického areálu, nachází se jižně od Břeclavi a necelý kilometr od hranice s Rakouskem. Leží obklopen lužními lesy a nivami Moravy a Dyje, v největší tuzemské oboře Soutok. Jedná se patrovou budovu vystavěnou v duchu empíru na půdorysu obdélníka. Jednoduché střízlivé výzdobě vévodí půlkruhový pavilon s pilíři na jihozápadní straně.


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz