Vyhlídková věž


Je nám to líto...

Omlouváme se, bohužel pro tuto akci
momentálně nenamáme žádné volné termíny.

Zobrazit jiné akce


Krásný výhled na Trosky, vrchy Kozákov, Tábor a Hruboskalsko vám nabízí zámecká vyhlídková věž. Shlédnete odtud také okolní skalní útvary a samozřejmě zámek Hrubá Skála. Hruboskalsko je jedním z nejkrásnějších míst Českého ráje a ze zámecké vyhlídky budete výhled právě na tyto krásy a dominanty České ráje. Zámek se tyčí na skaliscích až 60 m vysokých. Kromě věže můžete navštívit všechna nádvoří zámku Hrubá Skála.


Hradní skaliska jsou od skalnaté šíje na západě jakož i od sebe navzájem oddělena dvěma hlubokými průrvami, nahrazujícími příkopy.

Dnes kamenným mostem přes první příkop se dvěma barokními plastikami z doby kolem roku 1730 se vstupuje do pseudogotického předhradí s byty a konírnami.

Jižní část skalní plošiny je v současnosti nezastavěná, ve středověku tomu tak ale s největší pravděpodobností bylo. Tvar mírně lichoběžníkového jádra je ze tří stran vymezen budovami a ze strany čtvrté, východní, nízkou zdí kopírující okraj skály. Pod severním palácovým křídlem s prosklenými renesančními arkádami je do skály zasekáno několik suterénních prostor a na nádvorní straně k němu nad propastí přiléhá hranolová věž s ochozem nejasného stáří.

Na severozápadě se vypíná několik vyšších skalních bloků, které bylo s rostoucím účinkem dělostřelby ve druhé polovině 15. století třeba zajistit. Za tímto účelem bylo na nejnebezpečnější skále zřízeno předsunuté opevnění zvané Práchovna. Jeho areál byl západní, severní a jižní straně opevněn valem; z východu vedl přístup po do skály zasekaném schodišti. Ústřední objekt bašty stál v jihozápadním rohu, jak o tom svědčí obdélníkové zahloubení do skály v těchto místech.

  Otvírací dny Čas
Červen Pá - Ne 9:00 - 16:00
Červenec DENNĚ 9:00 - 16:00
Srpen DENNĚ 9:00 - 16:00
Září Pá - Ne 9:00 - 16:00


Zámek Hrubá Skála

hruba-skala8-1.jpg
Původně gotický hrad Skála byl vybudován na mohutných pískovcových skalách ve 14. století a později v 16. století přestavěn pány z Valdštejna na renesanční zámek. Název Hrubá Skála vznikl pro odlišení od Malé Skály. V 60. letech 20. století byl přebudován v odborářskou ubytovnu a stal se na téměř 50 let zapomenutou kulturní památkou. V současnosti zámek slouží jako hotelové a kongresové centrum. Pro návštěvníky je zpřístupněna vyhlídková věž, z níž se nabízí pěkný výhled na okolní krajinu především Hruboskalsko, hrad Trosky, vrchy Tábor a Kozákov. Do zámku vede kamenný most se sochami sv: Floriána a Vavřince. V blízkosti se nalézá Mariánská vyhlídka. Zámek je jednou z dominant Českého ráje. Natáčela se zde známá pohádka Princ Bajaja a rodinný film Kočičí princ.
Mapa - Zámek Hrubá Skála

511 01, Hrubá Skála

Telefon: +420 481 389 681
E-mail: hrskala@iol.cz
Web: http://www.hrubaskala.cz

Více o místě konání


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz