Prohlídkový okruh hradem


Je nám to líto...

Omlouváme se, bohužel pro tuto akci
momentálně nenamáme žádné volné termíny.

Zobrazit jiné akce


Prohlídková trasa vás provede celým hradem, který najdete na skalním ostrohu v nádherném údolí Hornohradského potoka. Areál hradu si můžete prohlédnout s tištěným průvodcem. Navštívíte patrová gotická sklepení, rytířský sál s původním dřevěným vyřezávaným stropem a můžete vystoupat na hradní věž. Cestou z hradu se můžete pohodlně projít rozlehlým zámeckým lesoparkem nebo si odpočinout ve vyhlídkovém altánku.


Během prohlídkového okruhu se dostanete na hlavní nádvoří se vstupem do gotických sklepení a na horní nádvoří se zpřístupněnou gotickou věží a krásnou vyhlídkou. Budete moci spatřit rytířský sál s neogotickými okny a jižní terasou či novou expozici, kterou je Trofejní sál. Na hradě také najdete zámecký vrch s kaplí a desítky komnat s množstvím tématických výstav.

Za návštěvu stojí i přilehlá Botanická zahrada a Arboretum Horní hrad.

Trofejní sál
Mnozí návštěvníci již mohli shlédnout rozdíl stavu trofejního sálu: fotografie z počátku tohoto roku (únor 2013) ukazuje velkou „rozdělávku“. Staré omítky jsou pryč, místnost je nově vymalovaná a najdete zde nejlepší kousky z bohaté sbírky trofejí pana Oldřicha Šelepy. Hradu trofeje darovala paní Maruška Šelepová.

Tvorba z uměleckých symposií
Díky několikaleté tradici Všeobecně uměleckých symposií, můžete v rozsáhlých prostorách Horního hradu vidět nespočet zajímavých děl řezbářů i řezbářek z naší republiky i sousedního Německa.

Cyklus starých pohlednic
Nový projekt cyklus starých pohlednic z období let 1890 – 1950, ze sbírek tamějšího hradního kastelána Jakuba Hejtíka.

Buquoyjský sál s rodokmeny
Rozsáhlý rodokmenový materiál jednoho z v minulosti nejmocnějších evropských rodů, samozřejmě s těžištěm na větvi spojené s Horním hradem. Zachycuje vývoj rodu od jeho počátků v 11. stol. až do současnosti včetně aktuálních rozrodů a vývodů současných členů rodu. Materiál pro horní hrad nezištně zpracoval JGK.

Čarosklepení
V místě bývalé černé kuchyně je připraveno speciální čarosvětélkující sklepení pro malé i velké návštěvníky.

Kamenná heraldika
Rytířský sál, jedno z nejromantičtějších a nejčarovnějších míst Horního hradu, k sobě přilákal další nevšední výstavu. Autorem výstavy je Lubomír Mayer. Narodil se roku 1959 v okrese Ostrov ve znamení ryb. K rodnému okolí má velice blízký vztah.

Zbroj pro malé rytíře
Stálou expozicí je i prodejní výstava výrobků Jiřího Havlise z borovanského zámku, jehož živnost se nazývá papírový platnéř. Výstava zahrnuje mnoho helmic, štítů s fénixem, kopí, halaparten a samosebou i meče.

Kouzla s drátky
Vladislav Lokajíček opět obnovil a obměnil expozici svých obdivuhodných děl z drátků. Tuto stálou expozici najdete ve vrcholku schodiště vedoucího do neogotického rizalitu.

Hradní kaple s výstavou Jany Šouflové
Hradní kaple byla zrekonstruovaná na jaře roku 2011. Byla osazena i chybějící okenní skla a to včetně neogotických cingrlátek. Rekonstrukcí prošla i dřevěná podlaha a nakonec se do kaple vrátily kostelní lavice. Jedna z lavic je dokonce z původního mobiliáře hradu.

10 let obnovy
Máte k dispozici nahlédnout na průběh 10 budování a opravování. Pro návštvěníky je po celém areálu hradu rozmístěno několik zajímavých fotodokumentačních tabulí s názvem „V proměnách času„. Podívat se můžete nejen na vývoj oprav, ale také do časů, které patří opravdu už jen pamětníkům.

  Otvírací dny Čas
Březen - květen Po - Ne 10:00 - 17:00
Červen - srpen
Po - Ne 9:00 - 19:00
Září - listopad
Po - Ne 10:00 - 17:00
Prosinec - únor
So + Ne + svátky 10:00 - 17:00

Fotografie a videa

Hrad Hauenštejn (Horní hrad)

hrad-huastejn.jpg
Hrad známý také pod názvy Horní hrad nebo Hauenstein leží nedaleko Stráže nad Ohří v okrese Karlovy Vary. Pochází z poloviny 13. století. Z původního nevelkého hradu vznikl díky dvěma zásadním přestavbám v 19. století prostorný zámek ve stylu anglické novogotiky. Ve dvacátém století však hrad značně zchátral a uvažovalo se i o jeho demolici. Získal jej však soukromý majitel, který okamžitě začal s jeho záchranou.
Mapa - Hrad Hauenštejn (Horní hrad)

Horní Hrad, 363 01, Krásný Les

Telefon: +420 353 541 287
E-mail: pavel.palacky@hornihrad.cz
Web: http://www.hornihrad.cz/

Více o místě konání


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz