Tématická expozice věnovaná pobytu Karla Čapka


Je nám to líto...

Omlouváme se, bohužel pro tuto akci
momentálně nenamáme žádné volné termíny.

Zobrazit jiné akce


Tématická expozice věnovaná pobytu Karla Čapka na zdejším zámku v roce 1917. V hlavní části expozice jsou soustředěny všechny dostupné materiály, týkající se pobytu Karla Čapka v Chyších v rodině hraběte Vladimíra Lažanského, kde Čapek působil od začátku května do září 1917. Další část expozice je věnována pobytu Karla Čapka u své sestry Heleny a švagra Dr. Josefa Palivce na statku v Hrádku u Prohoře, který leží jihozápadně od Žlutic směrem na Toužim, a Čapkovým pobytům v Karlových Varech.


Pobyt v Chyších inspiroval Čapka k napsání mnoha literárních děl. Již na jaře roku 1919 píše povídku Na zámku, kde nechává zaznít postavám, které zde poznal. Ve Věci Makropulos doznívá stará pověst Lažanských. V roce 1923 píše slavný protiválečný román Krakatit. Zde ožívá starý hrabě, boxer Egon, komorník Paul (komorník Adolf), zámek obrostlý břečťanem, ale především ožívá tragedie kraje z 25. května roku 1917 – výbuch muničního skladu v Bolevci u Plzně jehož ozvěna dolehla až k Chyším.

Prohlídka je s průvodcem, a trvá cca 25 minut.

  Otvírací dny Čas Doba prohlídky
Duben So + Ne 10:00 - 17:00 25 minut
Květen, Červen, Září Út - Ne 10:00 - 17:00 25 minut
Červenec, Srpen Út - Ne 10:00 - 18:00 25 minut
Říjen So + Ne 10:00 - 17:00 25 minut

Fotografie a videa

Zámek Chyše

chyse-profil.jpg
První zprávy o Chyších pochází z druhé poloviny 12. století, kdy na místě dnešního zámku stála sídelní tvrz starobylého vladyckého rodu Odolenoviců. Pozdější gotický hrad přestavěl na reprezentační renesanční zámek roku 1578 Mikuláš z Lobkovic, ale poté jej brzy prodal. Příbuzní posledních majitelů Lažanských zámek opravili a zpřístupnili včetně obnoveného minipivovaru za zámkem. Vaří tu dle staročeských receptur pivo Prokop a sváteční pivní speciály. Dnes jsou tu k dispozici dvě prohlídkové trasy. Vedou architektonicky nejhodnotnějšími interiéry včetně sálu s nástropní malbou od Petra Brandla. Sály jsou vybavené slohovým, většinou barokním zařízením. Součástí prohlídek se stalo také zámecké sklepení, reprezentující nejstarší část zámku.
Mapa - Zámek Chyše

364 53, Chyše

Telefon: +420 353 396 336
E-mail: zamek@chyse.com
Web: http://www.chyse.com/zamek.aspx

Více o místě konání


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz