Prohlídka venkovní expozice


Je nám to líto...

Omlouváme se, bohužel pro tuto akci
momentálně nenamáme žádné volné termíny.

Zobrazit jiné akce


Při prohlídce zámeckého parku se návštěvníci seznámí s historií zámeckého parku. Čestné nádvoří s benátskou kašnou, zimostrázovými živými plůtky, sloupovitými zeravy a tisy připomíná návrat k období baroka. V létě ožívá růžemi, pivoňkami, ostrožkami, řebříčky a levandulí. Různobarevné vistárie lemují vstupy do postranních budov.


Poblíž vstupu do parku nacházíme vícekmenné zmarličníky japonské. Svým převisavým růstem zaujme také jerlín japonský 'Pendula'. Podél cesty k zámecké skalce vyzývají k obdivu mohutné javory a duby, přes léto potěší svým květem skupina hortenzií. Zámecká skalka začíná pravým skvostem, jímž je zlatolistý dub letní 'Concordia'.Květy trvalek a růží i nižších dřevin oživují prostor od jara do podzimu. Najdeme zde například dřevité pivoňky, levanduli, dobromysl, růžově kvetoucí kultivar jahodníku 'Pink Panda', modrý ořechokřídlec. V zimním období vyniknou zakrslé jedlovce, borovice a cypříšky.

Vřesoviště s rybníčkem přímo navazuje na skalku. Ožívá především zjara, kdy kvetou plazivé pěnišníky a azalky, enkianthus zvonkovitý, pierisy a magnólie. V letním období zde dozrávají borůvky a brusinky. Svým atraktivním olistěním zaujme červenolistý javor dlanitolistý a trojbarevná japonská vrba 'Hakuro Nishiki'. Na opačné straně zámku se rozkládá giardinetto rámované řadou živých plotů a kulovitých akátů. Kromě kvetoucích růží, ibišků a trvalek jsou zastoupeny také nádobové rostliny. Nejstarší zachovalou dřevinou je zde převislý žlutě kvetoucí čimišník. Zámecký zadní parter uzavírají červenolisté buky lesní 'Atropunicea' a poblíž pseudogotické kapličky roste liliovník tulipánokvětý s lyrovitě tvarovanými listy. Krásný výhled do parku láká k procházce. Nedaleko rozcestí ve střední části parku nacházíme vzácný dub bílý a nově vysazenou jedli korejskou. Dominantou rybniční hráze je vícekmenný rozložitý habr obecný 'Columnaris'.Svým zvláštním olistěním zaujme převislý jinan dvoulaločný. Pěšina podél rybničních hrází nás zavede ke skupině okrasných jabloní Sieboldových.

Cestu lemují keřovité muchovníky vejčité. Uprostřed květnaté loučky byl vysazen platan javorolistý s deskovitou odlučností kůry a skvrnitě zbarveným kmenem. Ve zpětném pohledu k zámku nás především na podzim zaujme menší stromek ambroně západní.Při návratu k zámku procházíme skupinou jehličin, kde nás upoutají především nově vysazené metasekvoje čínské, jedle stejnobarvé a také jedle obrovské. Ze starších jedinců stojí za zmínku smrky pichlavé 'Argentea' a severoamerické douglasky tisolisté. Od skupiny jehličnanů se otevírá výhled přes louky na hladinu rybníka. Pohled směrem k zámku zčásti zakrývá skupina sloupovitých dubů letních 'Fastigiata'. Blízký rybníček zaujme řadou vzácných druhů z naší přírody, najdeme zde modré kosatce sibiřské, kosatce žluté, vachtu třílistou, suchopýr pochvatý, puškvorec obecný i jasně růžový mečík střechovitý. V přilehlých porostech se můžeme setkat s dubem bahenním. Nedílnou součást parku tvoří prostor zámeckého zahradnictví. V záhonech se zde dopěstovávají zimostrázy, voní zde růže a levandule, množí se tu jehličnaté i listnaté dřeviny, které se následně vysazují do parku. Skleník slouží především k zimování rostlin a jejich přípravě do zámeckých interiérů. Řada vzácných druhů byla dovezena z Austrálie či Thajska.

Cena vstupenky do zámeckých interiérů zahrnuje fundovanou prohlídku a vstup do venkovní expozice.

Možno zakoupit samostatný vstup, viz. vstupenky.

  Otvírací dny Čas
Duben So - Ne + sv. 10:00 - 16:30
Květen So - Ne + sv. 10:00 - 16:30
Červen Út - Ne 10:00 - 17:30
Červenec Po - Ne 9:00 - 18:30
Srpen Po - Ne 9:00 - 18:30
Září Út - Ne 10:00 - 17:30
Říjen So - Ne + sv. 10:00 - 17:30

Fotografie a videa

Zámek Jemniště

jemniste-profilova.jpg
Zámek Jemniště nedaleko středočeské obce Postupice je postaven ve stylu vrcholného baroka. Někdy je také nazýván Jemniště – nový zámek, neboť nedaleko stojí stará jemnišťská tvrz, obklopená vodním příkopem. Milovníkům barokních zámků lze Jemniště určitě doporučit. Část zámku je speciálně upravena k zorganizování zásnub a ke svatebním obřadům - jak církevním, tak civilním. Zámek obklopuje nádherná zahrada.
Mapa - Zámek Jemniště

Postupice, 257 01, Jemniště

Telefon: +420 737 037 372
E-mail: kamila@jemniste.cz
Web: http://www.jemniste.cz

Více o místě konání


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz