Národní muzeum – Památník Bedřicha Smetany (Jabkenice)

294 45, Jabkenice, Tel.: +420 326 389 127, jabkenice_smetana_pamatnik@nm.cz
Jabkenice/Památky - Jabkenice
Národní muzeum – Památník Bedřicha Smetany (Jabkenice)

pamatnik-bedricha-smetany-jabkenice10.jpg
Jabkenická myslivna v blízkosti rozsáhlé obory s krásnými přírodními sceneriemi byla původně sídlem lesního úřadu knížat Thurn-Taxisů. Od r. 1875 zde působil zeť Bedřicha Smetany Josef Schwarz, manžel jeho dcery Žofie. U nich prožil hluchý Smetana se svou rodinou poslední léta života (1875-1884) a vznikla zde i řada jeho nejvýznamnějších děl. Památník Bedřicha Smetany spadá pod správu Národního muzea - Českého muzea hudby.

V Pámátníku máte možnost zapůjčit si cizojazyčného tištěného průvodce k expozici v němčině.

Můžete individuálně poslouchat díla B. Smetany dle vlastního výběru.

V muzejním obchodě můžete mimo jiné zakoupit publikaci o Smetanovi a Praze jeho doby (česky, německy, anglicky), průvodce expozicí Muzea Bedřicha Smetany v Praze (česky, německy, anglicky), průvodce po sbírkách Českého muzea hudby v Praze (česky, německy, anglicky), pohlednice a další

Objekt není bezbariérově přístupný.
Nachází se v terénu a vedou do něj schody. Je vybaven toaletami pro invalidy.
Bližší nformace na tel.: 326 389 127

Památník je ve správě Českého muzea hudby, které je součástí Národního muzea.

Památník Bedřicha Smetany v JabkenicíchNová, v pořadí čtvrtá stálá expozice, otevřená v r. 2003, je věnována jabkenickému období Smetanova života. Obrazovými a písemnými dokumenty i řadou osobních a rodinných předmětů přibližuje život Smetanovy rodiny i rodiny Žofie a Josefa Schwarzových v Jabkenicích a kontakty B. Smetany s Mladoboleslavskem ještě před jeho příchodem do Jabkenic a dokumentuje Smetanovu tvorbu jabkenického období – především její provozování a šíření na koncertech, operních scénách a prostřednictvím hudebních vydavatelství v Čechách i v zahraničí.

Jádrem expozice jsou interiéry Smetanovy pracovny a rodinného salónu zrekonstruované podle dobových svědectví a zařízené zčásti i původním dochovaným nábytkem ze Smetanovy rodiny a dalšími autentickými památkami. V sále s malou galerií obrazů skladatelova vnuka Zdeňka Schwarze je možný nerušený poslech Smetanových skladeb dle vlastního výběru. Od r. 2004 jev Památníku nainstalována zrestaurovaná opona jabkenických ochotníků namalovaná v r. 1877 skladatelovou manželkou Betty Smetanovou.

Možnost průvodce: ano
Nutné výklad objednat: ne
Výklad v jiném jazyce: tištěný průvodce v Aj, Nj
Popisky v jiném jazyce: ne
Doba prohlídky: 15 min.
Suvenýry: ano
Občerstvení: ne
Bezbariérový přístup: ne
Šatna: ne
WC: ano
  Otvírací dny Čas
Duben - Září Út - Ne 10:00 - 17:00

V období od října do března prohlídku nutno objednat na tel. +420 732 966 239.

Vstup do památníku 25 - 50 KčHlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz