Národní kulturní památník Ploština

763 25, Drnovice, Tel.: +420 732 380 535, info@muzeum-zlin.cz
Drnovice/Památky - Drnovice
Národní kulturní památník Ploština

narodni-kulturni-pamatnik-plostina-1.jpg
V blízkosti Valašských Klobouk, mezi obcemi Vysoké Pole a Drnovice, je místo zvané Ploština, kde až do roku 1945 stávala pasekářská osada, v níž žilo několik desítek lidí. Osada však byla za přechovávání a podporu partyzánů vypálena německými okupanty. V plamenech našlo smrt 24 obyvatel. V roce 1975 byl realizován Památník protifašistického odboje v Ploštině. (Zdroj: oficiální stránky muzea)
Mapa - Národní kulturní památník Ploština

763 25, Drnovice

Telefon: +420 732 380 535
E-mail: info@muzeum-zlin.cz
Web: http://www.muzeum-zlin.cz/cs/objekty/nkp-plostina


Expozice v něm instalovaná je věnována historii protifašistického odboje ve zlínském okrese. Prostřednictvím velkého množství dobových dokumentů a fotografií se snaží tuto problematiku postihnout co nejúplněji. Část expozice je věnována perzekuci civilního obyvatelstva, zahraničnímu odboji východnímu i západnímu, a také nacistickým věznicím a koncentračním táborům a obětem rasové perzekuce. Závěr expozice tvoří informace o osvobozovacích bojích v okrese.

V blízkosti Valašských Klobouk, mezi obcemi Vysoké Pole a Drnovice, je místo zvané Ploština, kde až do roku 1945 stávala pasekářská osada, v níž žilo několik desítek lidí. 19. dubna 1945 byla osada za přechovávání a podporu partyzánů vypálena německými okupanty. V plamenech našlo smrt 24 obyvatel. V letech 1946 a 1947 byly postaveny nové objekty pro pozůstalé po obětech. Rovněž byla vybudována kaple na památku obětí tragédie, která byla v roce 1947 vysvěcena.

V roce 1975 byl realizován Památník protifašistického odboje v Ploštině. Autorem návrhu byl ing. architekt Š. Zelina, autorem sochařské výzdoby akademický sochař F. Štábl.O deset let později došlo k doplnění památníku o kopii sochy partyzána, jejímž autorem byl V. Makovský. Tato socha byla odhalena 19. dubna 1985, takže nebyla součástí původního projektu. Socha je nyní umístěna ve vstupu do expozic.

V roce 1999 byl památník zapsán do seznamu národních kulturních památek. V roce 2008 proběhla první etapa rekonstrukce, jejíž studie byla konzultována a odsouhlasena Národním památkovým ústavem v Praze.

  • expozice věnovaná historii protifašistického odboje
  • část expozice je věnována perzekuci civilního obyvatelstva, zahraničnímu odboji východnímu i západnímu, a také nacistickým věznicím a koncentračním táborům a obětem rasové perzekuce
  • výstava Pasekářská osada Ploština vám ukáže dobové fotografie a předměty, které tehdy tvořily základní vybavení pasekářských domácností
  Otvírací dny Čas
Květen - Říjen So + Ne 9:00 - 16:00

 * Út - Pá jen pro objednané návštěvy
Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz