Okruh A+B – velký kombinovaný okruh


Je nám to líto...

Omlouváme se, bohužel pro tuto akci
momentálně nenamáme žádné volné termíny.

Zobrazit jiné akce


Okruh A - během prohlídky si přiblížíte život na hradě ve druhé polovině 19. století. Všechny místnosti doplňuje inventář v měšťanském stylu. Okruh B - prohlídka vás zavede do gotických sklepení, kde je instalována výstava strašidel a expozice útrpného a unikítního práva.


Okruh A
Všechny místnosti doplňuje inventář v měšťanském stylu. Nejprve se ocitnete v hradní galerii, kde se pořádají různé výstavy se současného výtvarného umění. Odtud půjdete do sloupové síně, která se dochovala v nejzachovalejším stavu z původního paláce. Uvnitř najdete lovecké trofeje z nedalekých hvozdů, grafiky s loveckým námětem. Uvnitř je také výklenek, původně sloužící jako záchod, nyní tam jsou rozmístěny kamenné fragmenty z kaple svaté Kateřiny. Trasa pokračuje do kuchyně v přízemí paláce a odpovídá konci 19. století. Vystaveny tady jsou různé díže, máselnice, struhadla, hrnce, pánve, pomůcky, mlýnky, síta a jiné nádoby a předměty. Ve vstupní schodišťové hale vás upoutá preparát hlavy afrického buvola a nejstarší popis hradu z roku 1692. Budete pokračovat do prvního patra, kde si všimněte jedinečných empírových nástropních maleb. Vstupní hala prvního patra obsahuje veduty českých hradů a také zobrazuje město Poličku před a po požáru v roce 1845. Spatříte tady i model hradu z 16. století.

Jednotlivé pokoje v prvním patře jsou děleny na dámské, pánské a společenské. Nejprve vstoupíte do panského přijímacího salonu s typově nejstarším nábytkem v barokním a rokokovém stylu. Zdobí ho intarzie. Místnost dotváří dvě barokní olejomalby svatého Petra a Pavla, kteří jsou patrony místního kostela. Další obraz a šest tisků je připomínkou na francouzskou novelu 19. století „Atala“ od Francoise René Chateaubrianda. Pracovna v empírovém stylu ukazuje kamna z grafitu z místní manufaktury. V jídelně je zajímavý masivní zlacený lustr a kachlová kamna. S jídelnou sousedí přípravna, kde nechybí stoly a příborníky.

Dámský hudební salon je zaplněn nábytkem, kladívkovým klavírem, mechanickým hudebním strojem a také jehelníkem k vyšívání. Poslední částí prohlídky je ložnice s empírovou postelí s nohami, které mají tvar lvích tlap. Je zde i výklenek, kde se každou noc objevuje tajemné děvčátko, které tady prý dříve tragicky zahynulo.

Okruh B
Tuto prohlídku začnete ve sklepení, kde jsou místnosti s původními portály a klenbami. Prostory vyplňuje výstava se strašidly od Šárky Rusínové. Nechybí ani postavy z knížky od Bohuslava Březovského „Tajemný hrad Svojanov“. Uvidíte například pana Hamrlíka na ohnivé svini a bezhlavého holiče Kubíčka společně s dalšími tajemnými postavami z hradu a blízkého okolí.

Další částí prohlídky je také trochu napětí, ale jde o ukázku skutečných událostí z dob dávno minulých. Expozice středověkého práva útrpného od Aleše Drašnara se nachází ve sloupovém sále původního gotického paláce. Spatříte dřevěnou klec, španělskou botu, cejchy na vypalování, palečnice, skřipec a nože na vyřezávání jazyka a nosu. Po mučírně vás čeká návštěva hradní lidomorny a vězeňské kobky. Následně sejdete do domu zbrojnošů, kde původně bydlela hradní posádka. Dům se také využíval k hospodářským účelům. Dolní sál obsahuje sbírku klasicistních dveří z Poličska 19. století, které sem putovalo po zapůjčení Městským muzeem a galerií v Poličce.

Prohlídka obou okruhů (okruh A+B) s průvodcem + volná prohlídka areálu hradu bez průvodce.

  Otvírací dny Čas Poslední prohlídka
Březen So, Ne 10-17 16:00
Duben Út-Ne 9-17 16:00
Květen Út-Ne 9-17 16:00
Červen Po-Ne 9-17 16:00
Červenec Po-Ne 9-18 17:00
Srpen Po-Ne 9-18 17:00
Září Po-Ne 9-17 16:00
Říjen Út-Ne 9-17 16:00
Listopad So, Ne 10-17 16:00


Hrad Svojanov

svojano11.jpg
Uprostřed hlubokých lesů nad romantickým údolím řeky Křetínky stojí malebný hrad Svojanov, jeden z nejstarších královských hradů u nás. Je to jediný hrad v republice, v jehož architektuře se mísí gotika s empírem, tedy středověk s 19. stoletím.
Mapa - Hrad Svojanov

569 73, Svojanov

Telefon: +420 461 744 124
E-mail: info@svojanov.cz
Web: http://www.hradsvojanov.cz

Více o místě konání


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz