Zámecké interiéry


Je nám to líto...

Omlouváme se, bohužel pro tuto akci
momentálně nenamáme žádné volné termíny.

Zobrazit jiné akce


Zámecké interiéry představují průřez jednotlivými historickými slohy a styly od pozdní renesance, přes vrcholné baroko až po styly století devatenáctého. Ačkoliv byla interiérová instalace vytvořena do značné míry uměle, díky velké erudici a citlivosti autora prof. Ryšky má svoji velkou vypovídací hodnotu stále.


Z jednotlivých interiérů je nutné připomenout především Salla terrenu s vysoce umělecky hodnotnou výzdobou italských umělců Jacoba Tencally a Giuseppa Mattoniho a Saturnův sál, který výškově prostupuje dvěma patry. Jeho původně barokní tvář byla v průběhu staletí poznamenána zejména klasicistními prvky, ale svoji impozantnost neztratil. Pro svou vynikající akustiku je vyhledáván našimi předními umělci. Konají se zde koncerty, na kterých již účinkovalo mnoho známých osobností – z nich můžeme připomenout Eduarda Hakena, Václava Hudečka, Rafaela Kubelíka a spoustu dalších umělců. Koná se zde každoročně také Purkyňův lékařský den s udílením Purkyňovy ceny za celoživotní dílo v oblasti medicíny některé z našich lékařských kapacit.

Stropy většiny zámeckých komnat jsou zdobeny nástropními freskami italského malíře Francesca Marchetiho, zobrazující většinou scény z řecké a římské mytologie.

Původní jsou vzácná kachlová kamna, která byla zhotovena na zakázku Gundakara Dietrichsteia roku 1685 v dílně vynikajícího saského kamnáře Georga Fischera v Drážďanech. Všechna mají modrobílý dekor a navzájem se liší reliéfní výzdobou kachlů.

Nesmírně cenná je sbírka vlámských zámeckých nástěnných tapisérií, tzv. gobelínů, pocházejících převážně ze 16. a 17. století. Zdejší tapiserie dokladují vývoj výtvarného pojetí, jeho proměny v jednotlivých historických obdobích i v jednotlivých dílnách.

Je zde vystaven velice hodnotný nábytek, typický pro jednotlivá historická období, soubory skla evropské provenience a zejména vzácného porcelánu z Číny a Japonska, množství cenných obrazů a spousta dalších předmětů, dokreslujících honosnost šlechtického sídla.

Za zmínku také stojí zoologické a etnografické sbírky, které ze svých četných cest přivezl Josef Herberstein.

Jednotlivé zámecké komnaty navozují různá historická období. Pozdní renesanci prezentují malá a velká galerie, vrcholné baroko je představováno v zámecké ložnici, je zde rokokový salonek, empírový salone, slohy 19. století atd. Prostě prohlídka zámku Libochovice vydá na procházku několika staletími.

Zámek Libochovice však není jen němým svědkem časů dávno minulých, ale je každoročně využíván pro celou řadu kulturních a společenských akcí. Vedle koncertů na Saturnově sále, se koná řada akcí i na zámeckém nádvoří. Největší proslulosti si získala letní výstava bonsají, která každoročně přiláká několik tisíc zájemců. Velkou popularitu si také získaly večerní prohlídky na závěr návštěvní sezóny formou živých hraných obrazů.

  Otvírací dny Čas Doba prohlídky Poslední prohlídka
Duben Út - Ne 10:00 - 16:00 60 minut 15:00
Květen Út - Ne 9:00 - 17:00 60 minut 16:00
Červen Út - Ne 9:00 - 17:00 60 minut 16:00
Červenec Út - Ne 9:00 - 18:00 60 minut 17:00
Srpen Út - Ne 9:00 - 18:00 60 minut 17:00
Září Út - Ne 9:00 - 17:00 60 minut 16:00
Říjen So + Ne + Sv 10:00 - 16:00 60 minut 15:00


Zámek Libochovice

libochovice.jpg
Zámek Libochovice se nachází v malebné krajině dolního Poohří lemované romantickými kopci Českého středohoří. Zámek patří mezi nejvýznamnější raně barokní stavby v Čechách a jeho stavitelem byl italský architekt Antonio della Porta v letech 1683 - 1690.
Mapa - Zámek Libochovice

Náměstí 5. května, 411 17, Libochovice

Telefon: +420 416 591 611
E-mail: zamek.libochovice@usti.npu.cz
Web: http://www.zamek-libochovice.cz/

Více o místě konání


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz