Prohlídkový okruh IV – výstavní síně v předzámčí


Je nám to líto...

Omlouváme se, bohužel pro tuto akci
momentálně nenamáme žádné volné termíny.

Zobrazit jiné akce


Prohlídkový okruh IV - v malé výstavní síni v předzámčí jsou instalovány dvě expozice. Jedna se věnuje Marii Ebner Eschenbachové, spisovatelce a dramatičce, která na zámku žila. Druhá stálá expozice je věnována historii Zámeckého divadla v Lysicích. Ve velkých sálech v předzámčí jsou umístěny časově omezené výstavy.


Expozice věnovaná Marii von Ebner - Eschenbach
V roce 2003 byla v renovovaných protorách předzámčí SZ Lysice otevřena výstava věnovaná slavné rakouské spisovatelce Marii von Ebner - Eschenbach /1830-1916/, rozené hraběnce Dubské.

Zámek v Lysicích patřil starému moravskému rodu Dubských z Třebomyslic a zejména tento fakt vedl správu zámku k vytvoření této výstavy. Exponáty připomínající její osobu i dílo jsou svezeny z celé Moravy, jedná se nejen o obrazy připomínající ji samotnou v několika životních etapách, ale také zpodobňující její předky a další příbuzné. Z výtvarných děl mohu jmenovat i vyobrazení její pracovny ve Vídni, či podoby jejího rodiště a místa, kam se vracela celý život - zámku Zdislavice na Kroměřížsku. O jejím životě mohou vypovídat i dobové fotografie. Její literární tvorba / psala jak povídky -z těch , které vyšly v českém překladu např. Obecní dítě, Štědrý večer slečny Zuzany, Na zámku a ve vsi, Krambambuli, či román Božena/ je připomenuta nejen samotnými knižními vydáními, ale také ukázkami jejich rukopisů či překlady vtipných aforismů. Zapomenuta není ani spisovatelčina neobvyklá záliba- sbírala kapesní hodinky a dokonce získala i výuční list v oboru hodinář. Jsem přesvědčena, že návštěvník této expozice má možnost získat další informace o této pozoruhodné dámě, spisovatelce a sběratelce a současně může obdivovat dobové umění nejrůznějšího pojetí.
Ku příležitosti této vzniku této expozice byla také vydána Národním památkovým ústavem, územním odborným pracovištěm V Brně, publikace napsaná profesorem Filozofické fakulty MU v Brně Jiřím Munzarem: "Marie von Ebner - velká moravská spisovatelka německého jazyka" / k dostání v pokladně SZ Lysice/.

Lysické zámecké divadlo 1790 - 1902
V červnu 2005 byla otevřena výstava věnovaná lysickému zámeckému divadlu. To se původně nacházelo v severním křídle hlavní zámecké budovy od roku 1790 až do roku 1902, kdy jej bohužel zničil požár. Přesto se podařilo zachránit, díky uložení v zámecké knihovně, originály her, z nichž některé kromě klasiků byly i tvorbou majitele zámku či jeho šlechtických přátel. Oni sami v nich také hráli. Nechybí ani návrhy scénografie, kulis, původní loutkové divadlo, zvláště cenné jsou papírové dioráma /kolem roku1730/ či tvz. Aušpurské vystřihovánky z poč. 18 stol. Nechybí ani dobové fotografie herců v divadelních kostýmech. Celá výstava autorky PhDr. Jitky Sedlářové, i když pouze díky marginálním dokladům , dokazuje více jak stoletou existenci jednoho z nejpozoruhodnějších zámeckých divadel na Moravě.

  Otvírací dny Čas
Duben So + Ne + Sv 10:00 - 16:00
Květen Út - Ne 9:00 - 16:00
Červen Út - Pá 9:00 - 16:00
  So + Ne + Sv
9:00 - 17:00
Červenec Út - Ne 9:00 - 17:00
Srpen Út - Ne 9:00 - 17:00
Září Út - Ne 9:00 - 16:00
Říjen So + Ne + Sv
10:00 - 16:00

Fotografie a videa

Státní zámek Lysice

statni-zamek-lysice-3.jpg
Barokní stavba na místě renesanční vodní tvrze, upravovaná ještě počátkem 19.století, vyniká skvostnými a bohatě zařízenými interiéry. Ty představují návštěvníkům životní prostředí a styl přední moravské hraběcí rodiny Dubských z Třebomyslic. Bohaté sbírky, pořízené hlavně v 19.století obsahují především nábytek, sklo, porcelán, obrazy, dále pak vzácnou sbírku zbraní, dvě knihovny, předměty dovezené z Orientu a pororuhodnou sbírku historických střeleckých terčů.
Mapa - Státní zámek Lysice

Zámecká, 679 71, Lysice

Telefon: +420 516 472 235
E-mail: lysice@brno.npu.cz
Web: http://www.zameklysice.cz

Více o místě konání


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz