Zámecká zahrada – bez průvodce


Je nám to líto...

Omlouváme se, bohužel pro tuto akci
momentálně nenamáme žádné volné termíny.

Zobrazit jiné akce


Lysická zahrada představuje jednu z nejvýznamnějších památek historické zeleně na Moravě. Její základní architektonická struktura je pozdně renesanční a zřetelně vystupuje pod nánosem několika mladších úprav.


Renesanční podobu lysická zahrada získala na počátku 17. století za Jiřího Březnického z Náchoda, spolu s renesanční přestavbou sídla. Svahovitý pozemek kolem zámecké budovy si vyžádal terasovité úpravy a rozdělení do tří samostatných částí: holanského parteru s bohatou sochařskou výzdobou a kašnou, hříště pro míčové hry a rozsáhlého bazénu obklopeného krytým ochozem.

K tomuto renesančnímu jádru byla v polovině 18. století připojena plocha vysušeného zámeckého rybníka na jižní straně a několik menších teras, zbudovaných z bývalé štěpnice, na straně východní.

V současné podobě zahrady jsou nejpatrnější úpravy z první poloviny 19. století, kdy byla stržena původní kamenná zeď obklopující prostřední terasu a nahrazena sloupovou kolonádou s krytým ochozem. Dále byla zahrada doplněna cihlovými schodišti s balustrádami.

Zámecká zahrada Státního zámku v Lysicích je prezentována formou samostatné prohlídkové trasy s průvodcem. Návštěvník projde všechny terasy zahrady včetně unikátního ochozu, který mu umožní pohled na zahradu z ptačí perspektivy, přičemž může obdivovat složité ornamenty květinových záhonů, typické pro 19. století. Dále je upozorněn na skupiny exotických rostlin, bohatě osázené květinové mísy, nejstarší dřín nebo mišpuli či mohutné exempláře jínanu a katalpy. Průvodci pochází z řad studentů zahradnických škol, návštěvník má tudíž možnost se dozvědět mnoho zajímavého nejen z historie zahrady, ale též informace o květinách a dřevinách.

Prohlídkový okruh završuje návštěva zámeckého zahradnictví. Ve skleníku a oranžérii se nachází rozsáhlý sortiment rostlin a pravidelně i výstavy, přibližující mnohdy opomíjené atributy zahradnického řemesla. V letošním roce s námětem  tvarování zeleně v historických zahradách.

  Otvírací dny Čas
Duben So + Ne + Sv 10:00 - 16:00
Květen Út - Ne 9:00 - 16:00
Červen Út - Pá 9:00 - 16:00
  So + Ne 9:00 - 17:00
Červenec Út - Ne 9:00 - 17:00
Srpen Út - Ne 9:00 - 17:00
Září Út - Ne 9:00 - 16:00
Říjen So + Ne + Sv 10:00 - 16:00

Fotografie a videa

Státní zámek Lysice

statni-zamek-lysice-3.jpg
Barokní stavba na místě renesanční vodní tvrze, upravovaná ještě počátkem 19.století, vyniká skvostnými a bohatě zařízenými interiéry. Ty představují návštěvníkům životní prostředí a styl přední moravské hraběcí rodiny Dubských z Třebomyslic. Bohaté sbírky, pořízené hlavně v 19.století obsahují především nábytek, sklo, porcelán, obrazy, dále pak vzácnou sbírku zbraní, dvě knihovny, předměty dovezené z Orientu a pororuhodnou sbírku historických střeleckých terčů.
Mapa - Státní zámek Lysice

Zámecká, 679 71, Lysice

Telefon: +420 516 472 235
E-mail: lysice@brno.npu.cz
Web: http://www.zameklysice.cz

Více o místě konání


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz