Státní zámek Stekník - Zámecké zahrady


Je nám to líto...

Omlouváme se, bohužel pro tuto akci
momentálně nenamáme žádné volné termíny.

Zobrazit jiné akce


Zámecká zahrada patří k jedněm z mála zachovalým italským zahradám u nás v Čechách. Nechal ji vybudovat hrabě Jan František Kulhánek z Klaudensteina a to pro svou budoucí ženu hraběnku Marii Franciscu z Hohenembs.


  Zahrada vznikla terenní úpravou jižního a jihozápadního svahu pod zámkem, stalo se tak kolem roku 1765 -1770, kdy došlo k velkolepé přestavbě nejen zámku samotného, ale celého jeho okolí. Základem zámecké zahrady je ústřední osa, tvořená hlavní cestou,  směřovanou na střed zahradního průčelí.hlavní osa zámecké zahrady prochází hlavním schodištěm Zahrada položená na této ose probíhá v různých úrovních terénu, vyrovnávací terasy pak zpevňují zídky se širokými schodišti. Hlavní funkcí zahrady bylo vpodstatě rozšířit obytnou plochu zámku, byla tedy především zahradou okrasnou a odpočinkovou.
   Italská zahrada byla často zakládána na nepříliš velké ploše s poměrně hojnými kratochvilnými stavbami –  terasy s umělou i uměleckou výzdobou, gloriety, salla tereny  a další umělá i umělecká díla určovaly její výsledný vzhled. Živé rostliny nehrály v italské zahradě tolik významnou roli, i když byli pochopitelně také nezbytné. Cenila se však více jejich přirozená podoba hlavně v dálkových průhledech. Boční partery často zdobily střihem tvarované stále zelené keře, brodérie a později treláže s popínavými rostlinami. Na schodištích bývaly umístěny nádoby s cizokrajnými keři. V naší zahradě, kromě výše zmíněných charakteristik, najdete různá intimní zákoutí, odpočinkové vedlejší terasy( což s sebou jistě přineslo zjemnělé období rokoka).

  Otvírací dny Čas
Duben - Květen So 9-16
Červen - Srpen Út-Ne 9-16
Září - Říjen So+Ne+Sv 9-16


Státní zámek Stekník

steknik4.jpg
Mezi Žatcem a městem Louny najdete malebnou vesničku Stekník, nad níž se pyšně tyčí červený zámek. Jeho rokokové vzezření společně s dominantními kaskádovitými zahradami, které často ožívají různými kulturními akcemi, návštěvníky uchvátí na první pohled. Památka navíc vyniká svým umístěním mezi chmelnicemi typickými pro tento kraj. Lokalita je dobře dostupná, ať už sem vyrazíte pěšky, na kole nebo autem.
Mapa - Státní zámek Stekník

Stekník, 438 01, Zálužice

Telefon: +420 723 086 011
E-mail: zajickova@usti.npu.cz
Web: http://www.zamek-steknik.cz

Více o místě konání


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz