Prohlídkový okruh I – Reprezentační pokoje


Je nám to líto...

Omlouváme se, bohužel pro tuto akci
momentálně nenamáme žádné volné termíny.

Zobrazit jiné akce


Stejně jako kdysi hosté knížecího rodu Schwarzenberg vejdeme do rozlehlé vstupní haly. Část u schodiště na místě bývalého třetího nádvoří barokního zámku se otvírá do prostoru završeného světlíkem. Hala je zařízena tak, aby připomínala starobylý původ rodu, který lze dokladovat až do 12. století.


Návštěvníci si prohlédnou osobní pokoje kněžny Eleonory, která byla hlavní iniciátorkou úpravy interiérů.  Další pokoje a sály se vyznačují složitě vykládanými parketovými vzory z několika druhů dřev, dřevěným táflováním s bohatě řezanými  prvky, či zdobnými stropy. Výplně u rovných kazetových stropů byly tvořeny z pozlacené kůže, ve velkém Ranním salonu z pozlaceného plátna, v kruhových salonech  polygonálních věžích byla použita pozlacená sádra. Autorem malovaného květinového dekoru na zlacených výplních je vídeňský malíř Glässer.

Po prohlédnutí ložnice, oblékárny a bývalé pracovny kněžny Eleonory se dostaneme do reprezentačních salonů zámku, tzv. Piana nobile „vznešeného patra“. Mezi zmíněnými salony a pokoji vyniká svou rozlohou a jihovýchodní orientací Ranní salon, který sloužil zároveň jako galerie předků rodu Schwarzenberg. Další z rozlehlých sálů je Velká jídelna situovaná hned vedle Přijímacího salonu. Byla zařízena ve stylu nové renesance. Kromě flámských tapiserií ze 17. století z kolekce Přísloví je zde umístěn orientální koberec ze 16. století zdobený buddhistickými symboly, tzv. čintámani, který patří mezi světové unikáty. Knihovna je umístěna v největším sále, kde býval hlavní sál barokního zámku, a obsahuje 12.000 svazků knih.

Přes Knihovnu projdeme chodbou ke kapli kolem divadla do dalších částí zámku věnovaných bohaté sbírce zbraní, vyznačujících se vysokou kvalitou a náročností řemeslného zpracování. Stěny polygonální zbrojnice jsou obloženy cennými kachlemi ze 16. st. přenesenými v době romantické přestavby z nedaleké renesanční vily Kratochvíle. V současné době je v unikátním zámečku nová interiérová instalace, kde repliky zmíněných kachlí najdete ve Zlatém sále. V původní zámecké zbrojnici, v tzv. Červené věži, ukončíme prohlídku hlavní trasy a sejdeme po schodišti do zimní zahrady.

  Otvírací dny Čas Doba prohlídky
Leden - Březen Út-Ne 10-16 55 minut
Duben Út-Ne 9-16:30 55 minut
Květen - Červen Út-Ne 9-17 55 minut
Červenec - Srpen Po-Ne 9-17 55 minut
Září - Říjen Út-Ne 9-16:30 55 minut
Listopad - Prosinec So+Ne+Sv 10-16 55 minut

Interval mezi prohlídkami - podle zájmu návštěvníků od 7 do 30 minut.
Počet  návštěvníků ve skupině max. 55 osob.


Fotografie a videa

Státní zámek Hluboká

statni-zamek-hluboka-5.jpg
Tento pohádkový zámek získal svou dnešní podobu po neogotické přestavbě v 19. století, kterou nechali provést Schwarzenbergové. Romantická stavba svým cimbuřím, věžičkami a bílými zdmi připomíná zámky z dětských knih a je mnohými označována za nejkrásnější zámek v Čechách. Tento objekt, připomínající zámky tudorovské Anglie, stojí 15 km severně od Českých Budějovic.
Mapa - Státní zámek Hluboká

Bezručova, 373 41, Hluboká nad Vltavou

Telefon: +420 387 843 911
E-mail: hluboka@npu.cz
Web: http://www.zamek-hluboka.eu

Více o místě konání


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz