Prohlídkový okruh II – Interiéry "Setkání panovníků" a zámecké divadlo


Je nám to líto...

Omlouváme se, bohužel pro tuto akci
momentálně nenamáme žádné volné termíny.

Zobrazit jiné akce


V sousedství knihovny v jihovýchodním nároží zámku je původní hlavní zámecký sál procházející výškou prvého a druhého patra. Koncem 18. století byl prostor vestavěním jeviště přebudován na zámecké divadlo. Okruh zahrnuje také interiéry k příležitosti setkání panovníků Svaté aliance. Dále uvidíte Empírový salón, Pamětní salón, Lovecký salón, zbrojnici, divadelní šatnu.


V sousedství knihovny v jihovýchodním nároží zámku je původní hlavní zámecký sál procházející výškou prvého a druhého patra. Koncem 18. století byl prostor vestavěním jeviště přebudován na zámecké divadlo. Vestavěná panelová konstrukce portálu a galerie je zdobena iluzivní klasicistní architektonickou výmalbou.Od konce roku 1999 je divadelní prostor zpřístupněn veřejnosti. Okruh zahrnuje také interiéry k příležitosti setkání panovníků Svaté aliance.

Empírový salón

Empír jako francouzský sloh napoleonského období se u nás prosazoval od začátku 19. století. Uplatňoval se v architektuře, interiérech i v odívání. Jedním z nejpozoruhodnějších sběratelských souborů uchovaných na mnichovohradišťském zámku je zbytek kdysi slavné kolekce antických nádob. Pochází ze sbírky barona Františka Kollera, který se narodil v Mnichově Hradišti v rodině vojenského lékaře.

Pamětní salón

V upomínku setkání panovníků roku 1833 upravili Valdštejnové v pozdější době jeden ze zámeckých salónů.  Byly v něm soustředěny cenné památky a dary monarchů.

Lovecký salón

Během setkání panovníků na zámku v září roku 1833 uspořádal pro jeho účastníky hostitel – Kristián Valdštejn několik loveckých výprav. V salónu jsou k vidění obrazy štvanic, lovecké trofeje a sbírka různých doplňků k lovu a pánské zábavě (hry, dýmky,..).

Zbrojnice

Na mnichovohradišťském zámku po staletí existovala valdštejnská zbrojnice. Její součástí byly jak historické, tak i běžně při lovu užívané zbraně. Některé z nich se sem dostaly během 19. století z jiného valdštejnského zámku – ze severočeského Duchcova. Je mezi nimi řada vynikajících kusů. V rodové sbírce zbraní se nacházely výrobky z dílen předních puškařských mistrů (napřiklad H. Stiftera, C. Neureitera, P. Possera a dalších).

Divadelní šatna

Kolekce divadelních kostýmů a rekvizit, které byly využívány při divadelních hrách, konaných v době setkání panovníků Svaté aliance v roce 1833.

  Otvírací dny Čas Doba prohlídky Poslední prohlídka
Duben So + Ne 8:45 - 15:00 45 minut 15:00
Květen Út - Ne 8:45 - 16:00 45 minut 16:00
Červen Út - Ne 8:45 - 16:00 45 minut 16:00
Červenec Út - Ne 8:45 - 16:00 45 minut 17:00
Srpen Út - Ne 8:45 - 16:00 45 minut 17:00
Září Út - Ne 8:45 - 16:00 45 minut 16:00
Říjen So + Ne 8:45 - 15:00 45 minut 15:00

Fotografie a videa

Státní zámek Mnichovo Hradiště

mnichovo-hradiste10.jpg
Zámek v Mnichově Hradišti představuje vrcholné dílo barokní architektury. Původně renesanční zámek zabavený po potlačení stavovského povstání získávají v rámci konfiskací Valdštejnové. Ti jej přebudovávají na velkolepé sídlo. Zámek nabízí rozsáhlé expozice porcelánu, obrazů, knih a tisků. V jeho lapidáriu jsou uloženy ostatky Albrechta z Valdštejna.
Mapa - Státní zámek Mnichovo Hradiště

V Lípách, 295 01, Mnichovo Hradiště

Telefon: +420 326 773 098
E-mail: mhradiste@npu.cz
Web: http://www.mnichovo-hradiste.cz

Více o místě konání


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz