Prohlídkový okruh I – Valdštejnské interiéry


Je nám to líto...

Omlouváme se, bohužel pro tuto akci
momentálně nenamáme žádné volné termíny.

Zobrazit jiné akce


Prohlídka začíná na dvouramenném schodišti, kde jsou instalovány valdštejnské rodinné portréty, z předsíně se nahlíží do domácí kaple. Dále následuje předpokoj hraběnky, hraběnčina ložnice, Italský pokoj, Hudební salón, Obrazárna, Lovecký salón, Přijímací sál, Dámský salónek, Delfská jídelna, Orientální salón a knihovna.


Předpokoj hraběnky

Místnost poskytuje zázemí hraběnčině ložnici s mycí soupravou a paravanem. Je zařízena převážně nábytkem a lustrem ze štípaného barevného českého skla z 19. století a doplněna obrazy ze 17.a 18. století. K nepřehlédnutelnému doplňku patří model barokního oltáře s miniaturou obrázku „Útěk do Egypta“, připisovanému malíři miniatur Norbertu Grundovi (1717-1768).

Hraběnčina ložnice

Soukromý pokoj, ve kterém působila hraběnka Marie Markéta z Valdštejna (roz. Černínová z Chudenic) na začátku 18. století. Z tohoto období také pochází převážná část zařízení, pouze papírové ručně malované tapety a židle s polstrem téhož dekoru patří do období 19. století. V intarzovaném proskleném sekretáři se nachází pozoruhodná sbírka českého skla z 18. století.

Italský pokoj

Autorem vedut na stěnách je opět Jiří Hisler, výjevy z Neapole, Benátek a další. Ve štukovém zrcadle odkryta v roce 1993 freska s námětem Vulkánovy dílny s fragmentem Hörtlovy signatury. Jako předlohy byly malířem použity rytiny J. Habermanna. Zařízení pokoje je většinou barokní s doplňky s 19. století.

Hudební salón

Dříve pracovna hraběte, dnešní hudební salon instalován až po roce 1945. Sedací souprava z 18. století. Ve skřínce s intarzovanými hudebními motivy vystaven míšenský a berlínský porcelán. Nad francouzským psacím stolem z 19. století se nachází portrét Vincence Valdštejna s rodinou od Franze Fahrenschona ( 1726-1796)

Obrazárna

Malou a nevšední zámeckou obrazárnu vytváří 111 olejomaleb drobného formátů, které jsou panelově osazeny v původním ostění. Nehodnotnější obrazy jsou manýristické práce z pol.17. stol.

Lovecký salón

Místnost je rovněž vyzdobena malbami J. Hislera s motivy loveckých výjevů a lesních zátiší. V roce 1993 byla při restaurování nástropních štuk objevena a následně odkryta freska s výjevem trůnící Diany signovaná J. G. Hörtlem (J. Hertl). Obrazy v rámu nad krbem je portréty Františka Arnošta Heřmana, naproti mezi okny jeho syna Vincence z Valdštejna. Zařízení pokoje pochází z 18. a 19. století, zajímavá je především reliéfně řezaná a intarzovaná hrací kazeta- chebská práce z pol. 17. století.

Přijímací sál

Jeden ze dvou největších společenských salonů, vybavených rokokovým nábytkem, na kterém jsou umístěny rozmanité dekorační předměty z vídeňského a míšenského porcelánu 18. a 19. století. Stěny salonu zcela pokrývají olejomalby s panoramatickými krajinnými, figurálními a loveckými výjevy, které plnily funkci tapet.

Dámský salónek

Po levé straně přijímacího salónu se vchází do dámského salónku, kde jsou stěny opět vyzdobeny tapetovými obrazy J. Hislera. Řada vyobrazení přímo souvisí s historií panství a životem majitelů, jsou zde pohledy na okolní zříceniny a klášter Hradiště n. Jizerou s rokokovou figurální stafáží.

Delfská jídelna

Vznikla podle projektu architekta Adalberta Wendera v letech 1865 -1872 v duchu romantického historismu. Vznikla pro umístění rozsáhlého souboru delfské a německé fajánse, italské majoliky, čínského porcelánu atd. Soubor obsahuje i řadu unikátů z let 1680 - 1730.

Orientální salón

Zde je soustředěna sbírka východoasijského, převážně japonského porcelánu ve stylu Imari - soubory talířů, váz s víkem i bez, dózy, a figurky. Sbírka je doplněna anglickým nábytkem z pol. 18. stol - převážně typ chippendale.

Knihovna

Byla převezena na Mnichovo Hradiště v roce 1921 z Duchcova, kde ji koncem 18. stol. spravoval Giacomo Casanova. Obsahuje asi 22.000 svazků, umístěných v pevně zabudovaných knihovních skříních. V prostoru knihovny jsou umístěny 4 holandské globusy ze 17. století, jeden signovaný.

  Otvírací dny Čas Doba prohlídky Poslední prohlídka
Duben So + Ne 8:45 - 15:00 50 minut 15:00
Květen Út - Ne 8:45 - 16:00 50 minut 16:00
Červen Út - Ne 8:45 - 16:00 50 minut 16:00
Červenec Út - Ne 8:45 - 16:00 50 minut 17:00
Srpen Út - Ne 8:45 - 16:00 50 minut 17:00
Září Út - Ne 8:45 - 16:00 50 minut 16:00
Říjen So + Ne 8:45 - 15:00 50 minut 15:00

Fotografie a videa

Státní zámek Mnichovo Hradiště

mnichovo-hradiste10.jpg
Zámek v Mnichově Hradišti představuje vrcholné dílo barokní architektury. Původně renesanční zámek zabavený po potlačení stavovského povstání získávají v rámci konfiskací Valdštejnové. Ti jej přebudovávají na velkolepé sídlo. Zámek nabízí rozsáhlé expozice porcelánu, obrazů, knih a tisků. V jeho lapidáriu jsou uloženy ostatky Albrechta z Valdštejna.
Mapa - Státní zámek Mnichovo Hradiště

V Lípách, 295 01, Mnichovo Hradiště

Telefon: +420 326 773 098
E-mail: mhradiste@npu.cz
Web: http://www.mnichovo-hradiste.cz

Více o místě konání


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz