Prohlídka oranžérie se zahradou


Je nám to líto...

Omlouváme se, bohužel pro tuto akci
momentálně nenamáme žádné volné termíny.

Zobrazit jiné akce


Prohlídka Vás zavede do půvabného prostředí zámecké oranžerie s přilehlou okrasnou zahradou plnou vůní a barev. Ve sklenících a exteriréru je instalovan sortiment několika set cizokrajných i tuzemských rostlin a mimořádný soubor citrusových dřevin. Pobyt návštěvníků v oranžérii a zahradě je omezen pouze otevírací dobou.


Klasicistní oranžerie byla postavena v roce 1824 ve vzdálenosti 150 metrů východně od hlavní zámecké budovy podle projektu neznámého stavitele jako přízemní jednopodlažní trojtrakt s vloženým krátkým příčným křídlem, završeným křížovou sedlovou střechou, krytou šindelem.

Objekt sloužil nejen k uchování vzácných subtropických rostlin, ale byl také oblíbeným místem k odpočinku, zvláště v chladnějších podvečerech. K oranžerii přiléhala okrasná zahrada s centrálním parterem. Zatravněné plochy, změkčené květinovými záhony, sloužily k letnění části oranžerijního sortimentu. Zřejmě až k polovině 19. století navazovaly na tyto zahrady další dvě květné zahrady, každá odlišné kompozice a zřejmě i vegatační skladby, které byly v 50. až 60. letech zrušeny a na jejich místě byla založena zelinářská zásobní zahrada, doplněná skleníkem. Od konce dvacátých let 20. století došlo z finančních důvodů k podstatnému omezení provozu oranžerie.

Po válce její chátrání pokračovalo, mezi léty 1951 až 1953 propadla střecha. Zdevastovaný objekt se zpustlou zahradou a skleníkem sloužil po léta jako černá skládka. V období 1963 až 1978 byla někdejší zelinářská zahrada se skleníkem přidělena potřebám školy a sloužila k výuce tzv. "pozemků".

Zámecká oranžerie je zpřístupněným památkovým objektem, prezentovaným v autentické funkci a provozu včetně dobového sortimentu citrusových dřevin a cizokrajných rostlin s přilehlou okrasnou zahradou, sloužící jako intimní relaxační zóna.

Je dokladem unikátní a v regionu severní Moravy ojedinělé památkové obnovy architektury tohoto typu.

Slouží rovněž jako prostor pro konání hojně navštěvovaných a návštěvníky oblíbených společensko-kulturních programů, zejména výstav, koncertů a kulturně-společenských pořadů.

  Otvírací dny Čas
Květen

Út - Pá

So - Ne

10:30 - 16:00

10:30 - 17:00

Červen

Út - Pá

So - Ne

10:30 - 16:00

10:30 - 17:00

Červenec Út - Ne 10:30 - 17:00
Srpen Út - Ne 10:30 - 17:00
Září

Út - Pá

So - Ne

10:30 - 16:00

10:30 - 17:00

Říjen So + Ne + Sv 10:30-16:00

Fotografie a videa

Státní zámek Raduň

zamek-radun-hlavni.jpg
Raduňský zámek leží ve stejnojmenné obci nedaleko Opavy. Původně zde stála zemanská tvrz přestavěná v 16. století za Tvorkovských z Kravař na renesanční zámek o třech arkádových křídlech, doprovázený hospodářským dvorem, pivovarem a rozlehlým smíšeným lesoparkem se čtyřmi rybníky. Zámek Raduň je pro veřejnost přístupný od roku 1984. Sbírky do něj zapůjčil nedaleký zámek v Hradci nad Moravicí. V areálu je k vidění oranžerie, empírový ovčín, zařízený úřednický dům z první poloviny 19. století a sýpka. K zámeckému areálu patří i farní kostel Nanebevzetí Panny Marie s rodovou hrobkou posledních majitelů, Blücherů.
Mapa - Státní zámek Raduň

Zámecká, 747 61, Raduň

Telefon: +420 553 796 203
E-mail: kolarova.eva@npu.cz
Web: http://www.zamek-radun.cz

Více o místě konání


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz