Konírna, Psí kuchyně, Kasematy


Je nám to líto...

Omlouváme se, bohužel pro tuto akci
momentálně nenamáme žádné volné termíny.

Zobrazit jiné akce


Konírna, psí kuchyně a kasematy připomínají vztah Schwarzenbergů k lovectví, myslivosti a chovu koní a psů. V konírně jsou soustředěna pánská, dámská i dětská sedla, kostýmy, třmeny, udidla a další potřeby pro jezdce a lovce z období od 16. do 19. století. Ve psí kuchyni připravoval psovod stravu pro psí smečku a se psy zde i bydlel. Pod stavbou je situován jeden ze vchodů do podzemního obranného systému Třeboně – kasemat.


Konírna

Budova konírny je součástí komplexu hospodářských budov, postavených na   přelomu 16. a 17. století. Interiér byl přestavěn ve století 18. a 19. V tomto století byly instalovány kameninové žlaby a upraven systém kanalizace. V 16 boxech zde bývalo ustájeno až 32 koní.  Nejcennější součástí expozice je cyklus tapisérií „Jezdecká škola", které znázorňují nejobtížnější skoky tzv. „Španělské jezdecké školy". Tapisérie byly utkány v Bruselu v letech 1645-1647 podle návrhů malíře Jakoba Jordaense. Dále jsou zde vystavena barokní sedla z 18.století, jezdecký oblek, lovecký kabát, udidla, třmeny a bičíky. Část expozice je věnována i psům, kteří byli nezbytným doprovodem lovecké společnosti. 

Psí kuchyně                                                                   

Stavba psí kuchyně vznikla nad vyústěním kasemat, které původně spojovaly jednotlivé  bašty jižního   opevnění města. V psí kuchyni, kde psovod bydlel, připravoval stravu pro psí  smečku.

Kasematy

Stavba obranného systému města proběhla v letech 1525 - 1527, kdy byl celý systém podzemních chodeb dokončen. Do labyrintu kasemat vedly přibližovací klenuté chodby pod valy se schodišti. Klenutí kasemat se opíralo o zadní vnitřní kamennou stěnu a staticky posilovalo pevnost zdi. Chodby byly vyzděny z lomového kamene na vápennou maltu. Vývojem nových střelních zbraní ztratil obranný systém Třeboně na svém významu. Podzemní chodby se začaly využívat jako sklepy. V podzemní chodbě pod psí kuchyní vznikl panský archivní vinný sklep.

  Otvírací dny Čas Doba prohlídky Poslední prohlídka
Červenec Út - Pá 9:00 - 17:15 cca 45 min 16:30
Srpen Út - Pá 9:00 - 17:15 cca 45 min 16:30


Státní zámek Třeboň

statni-zamek-trebon-7.jpg
V těsném sousedství historického centra města Třeboně se nachází zámek, který se řadí k největším v České republice. Tato dvoupatrová čtyřkřídlá budova se 120 místnostmi je neodmyslitelnou součásti města a je v ní umístěn i slavný třeboňský archiv. Na tomto honosném renesančním zámku sídlili například Schwarzenbergové, Petr Vok z Rožmberka či Rudolf II.
Mapa - Státní zámek Třeboň

Zámek, 379 01, Třeboň

Telefon: +420 384 721 193
E-mail: zamek.trebon@seznam.cz
Web: http://www.zamek-trebon.eu

Více o místě konání


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz