Prohlídka klenotnice


Je nám to líto...

Omlouváme se, bohužel pro tuto akci
momentálně nenamáme žádné volné termíny.

Zobrazit jiné akce


V interiéru tzv. klenotnice prezentuje Národní památkový ústav – správa státního zámku Sychrov průřez tvorbou turnovského rodáka Františka Khynla (1907 – 2003). Dílo Františka Khynla dokládá vysokou uměleckořemeslnou úroveň klasického směru českého klenotnictví. Stylový charakter uměleckých děl bezpochyby velice vhodně koresponduje se stylovým prostředím sychrovského zámku.


Kolekce 16 děl, které F. Khynl věnoval České republice, je velice různorodým souborem nejenom co se týče materiálové stránky ale i tématického zaměření a provedení (od bronzových reliéfů Apokalypsy, ke stříbrným a zlatým plastikám na plaketách nebo podstavcích až k robustním šperkům).

Při bližším ohledání vykazují ovšem jednotlivé práce určité společné rysy. Základním je velkorysost v použití materiálů – většinou stříbro, zlacené stříbro nebo osmnácti karátové zlato, platinové detaily, masivní desky z drahých kamenů (horský křišťál, jaspis, achát, mramor, zkamenělé dřevo) nebo krystalické útvary (turmalín) a šperkové kameny (české granáty, smaragdy, safíry, rubíny, perly), z nichž největšího počtu dosahují brilianty různé velikosti a výbrusu. Druhým charakteristickým rysem je časté uplatnění motivu nahého nebo polozahaleného ženského těla (Afrodita, Dýka Láska a Válka, Faust a Markétka, Harfa,…).

Celek jednotlivých Khynlových děl vytváří dojem velice specifického stylu, který je souhrnem různých historismů, které se zde výraznou měrou prolínají. Zcela mimořádné úrovně dosahuje řemeslné provedení všech prací. Setkáváme se nejenom s používáním tradičních technik, tj. tepání, lití, ciselování, fasování kamenů, ale především s jejich precizním využitím na tak monumentálních dílech, která by ve 20. století nacházela v rámci stříbrnictví a zlatnictví jen velice málo analogií.

  Otvírací dny Čas   Poslední prohlídka
Leden Po-Ne 10-14   14:00
Únor Po-Ne 10-14   14:00
Březen Po-Ne 10-14   14:00
Duben Po-Ne 9-15:30   15:30
Květen Po-Ne 9-16:30   15:30
Červen Po-Ne 9-16:30   15:30
Červenec Po-Ne 9-16:30   15:30
Srpen Po-Ne 9-16:30   15:30
Září Po-Ne 9:15:30   15:30
Říjen Po-Ne 9:15:30   15:30
Listopad Po-Ne 10-14   14:00
Prosinec Po-Ne 10-14   14:00

Fotografie a videa

Státní zámek Sychrov

zamek-sychrov3.jpg
Novogotický sychrovský zámek sloužil jako rezidence rodu Rohanů. Tento starobylý francouzský rod nalezl na Sychrově azyl po Velké francouzské revoluci. V rámci expozice si budete moci prohlédnout sbírku rodinných portrétů a obrazů, které se před řáděním revoluce podařilo zachránit. Pokud jste milovníky novogotického slohu, zámek vás uchvátí svými exteriéry i interiéry, které se vyrovnají podobným stavbám v Lednici či Hluboké nad Vltavou. Zámek znáte z pohádky Zlatovláska či Nesmrtelná teta. Pokoje jsou zařízeny původním nábytkem, obrazy a dalšími doplňky; většina místností také vyniká bohatou řezbářskou výzdobou. Zámek je veřejnosti zpřístupněn ve značném rozsahu, takže jeho prohlídka poskytne návštěvníkům dokonalou představu, jak se ve 2. polovině 19. století žilo na venkovském sídle bohaté šlechtické rodiny.
Mapa - Státní zámek Sychrov

463 44, Sychrov

Telefon: +420 482 416 011
E-mail: sychrov@npu.cz
Web: http://www.zamek-sychrov.cz

Více o místě konání


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz