Regionální muzeum Chrudim

Široká, 537 01, Chrudim, Tel.: +420 469 620 330, info@muzeumcr.cz
Chrudim/Muzea / Galerie - Chrudim
Regionální muzeum v Chrudimi sídlí v novorenesanční budově z let 1897-1898 v centru města. Vzniklo v roce 1892 jako Průmyslové muzeum provýchodní Čechy v Chrudimi.

Muzeum spravuje bohatý sbírkový fond z oboru regionální vlastivědy, přírodních věd a výtvarného umění. V současné době nabízí čtyři expozice (Mozaika z dějin regionu, Alfons Mucha - Plakáty, Umělecké řemeslo a expozice lidového nábytku).

Muzeum každoročně realizuje kolem deseti krátkodobých výstav, školám nabízí výukové programy a vydává periodikum i odborné publikace.

Počátky muzea sahají do 60. let 19. století, kdy byla v Chrudimi založena Muzejní společnost (1865). Tato společnost již tehdy shromažďovala historické předměty. Na její činnost navázalo Průmyslové muzeum pro východní Čechy založené v roce 1892.

Muzeum vzniklo nejen pro kulturní, ale i pro hospodářské potřeby města.

Expozice lidového nábytku

Od června 2013 je pro Vás otevřena expozice lidového nábytku - interiér jídelny dle architekta Jana Kouly z roku 1900, doplněný lidovou světnicí s malovaným nábytkem regionálního charakteru z konce 19. století.

Alfons Mucha - plakáty

Nová expozice plakátů Alfonse Muchy v Regionálním muzeu v Chrudimi upoutá svou neobyčejnou atmosférou, novou moderní instalací souboru 42 Muchových děl, vytvořených převážně v Paříži.

Mozaika z dějin regionu

Expozice Mozaika z dějin regionu Vás seznámí s dějinami města Chrudimi neobvyklým a zajímavým způsobem. Během prohlídky prochází návštěvník temným koridorem, ve kterém postupně objevuje dvanáct prostorových scén. Jejich prostřednictvím se přenese přímo do víru událostí, které ovlivnily historii města i chrudimského regionu. Každý ze dvanácti výjevů je oživen dynamickým osvětlením a zvukovou nahrávkou.

Umělecké řemeslo

Expozice uměleckého řemesla je věnována konci 19. a začátku 20. století, tedy době počátků muzea. Tehdy byla získána většina vystavených předmětů. Prohlídka sálu je koncipována jako procházka podvečerním městem s osvětlenými obchůdky a výklady, ve kterých můžete obdivovat vystavené dřevěné a kovové výrobky, módní doplňky, textilní zboží atd. 

MěsíceDnyHodiny
Celoročně Út–Ne 9–12, 13–17

Pozn.: Zavřeno je každé pondělí

Vstupné 20Kč - 40Kč
Pouze s průvodcem: ne
Možnost odborného výkladu: ano
Nutné výklad objednat: ne
Výklad v jiném jazyce: Textový průvodce v angličtině a němčině.
Popisky v jiném jazyce: ne
Jazyk popisků:  
Poslední návštěva: 16.30 hod.
Doba prohlídky: 90 min.
Počet návštěvníků pro průvodce: 1
Počet návštěvníků pro vstup: 1
Suvenýry: ano
Občerstvení: ne
Bezbariérový přístup: ano
Šatna: ano
WC: ano
   

Fotografie a videa


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz