Muzeum Bojkovska

Palackého, 687 71, Bojkovice, Tel.: +420 739 202 813, muzeumbojkovska@centrum.cz
Bojkovice/Muzea / Galerie - Bojkovice
Muzeum Bojkovska se nachází v centru města Bojkovice na ulici Palackého, kam se přestěhovalo ze zámku Nového Světlova. V květnu 2011 otevřelo první část nových expozic.

Vedle nejstarších dějin, které jsou zastoupeny prostřednictvím nálezů místních amatérských archeologů Karla Neckaře, Bohumila Diatela a Josefa Juračky se mohou návštěvníci těšit na další čtyři tematické okruhy. Velmi významně jsou zastoupeny cechy, řemesla a živnosti, jimž jsou věnovány dvě expoziční místnosti.

 

Ústředním tématem je soukenictví, jehož tradice spadá v Bojkovicích již do 16. století a zvěrokleštičství, které představovalo významný zdroj mnoha obyvatel Bojkovska. Soudní pravomoc Bojkovic, jejíž počátky spadají do závěru 15. století, připomíná druhý tematický okruh. Zde mezi největší zajímavosti patří zvon z bojkovské radnice pocházející z roku 1669, či obecní buben užívaný od závěru 18. století do roku 1945. Velkou část expoziční plochy zaujímá také ukázka interiéru sednice oddělená od hospodářské části působivou instalací domovní zdi. Zatím poslední prezentované téma představuje místnost věnovaná sakrální tématice. Mezi nejzajímavější exponáty patří dřevořezby madon s konce 15. století, obrazy světců, či liturgické předměty. Působivou atmosféru navozují okenní vitráže, dochované ze zámku Nový Světlov.

V průběhu roku 2012 byla návštěvníkům zpřístupněna druhá část expozic, zaměřená na novější dějiny. Zachycuje 20. století na Bojkovsku, bytový interiér 50. let a historickou školní třídu z téže doby. Významnou část tvoří také expozice k dějinám spolkové činnosti na Bojkovsku. Sbírkový fond či fond odborné knihovny je možno po předchozí domluvě studovat v badatelně muzea.

Pouze s průvodcem: ne
Možnost odborného výkladu: ano
Nutné výklad objednat: ne
Popisky v jiném jazyce: ne
Doba prohlídky: 60 min.
Počet návštěvníků pro průvodce: 2
Počet návštěvníků pro vstup: 1
Suvenýry: ano
Občerstvení: ano
Bezbariérový přístup: ne
Šatna: ano
WC: ano
Služby: Turistické informace o regionu, wifi připojení k internetu, kopírování a tisk
  Otvírací dny Čas
leden - prosinec Po - Ne

9:00 - 12:00

12:30 - 17:00

Pozn.: mimo otevírací dobu je možné domluvit si návštěvu muzea na telefonu 739 202 813.

Muzeum Bojkovska 20 - 100 Kč

Fotografie a videa


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz