Muzeum - Historická síň obce Tetína

Nám. 9. května, 266 01, Tetín, Tel.: +420 311 622 316, ou@tetin.cz
Tetín/Muzea / Galerie - Tetín
V muzeu si můžete zakoupit zajímavé suvenýry.

Objekt není bezbarierově přístupný.

Tetín je památné místo z úsvitu našich dějin, které pro svou více než tisíciletou historií poutalo zájem nejen archeologů, spisovatelů, historiků, procesí věřících, ale také turistů. Obec se rozprostírá na rozloze téměř 6,5 ha. Tetín byl osídlen nejen v době hradištní, ale již od paleolitu nositeli téměř všech středočeských pravěkých a raně dějinných kultur.

Tetín ale také zaujímá významné místo v počátcích křesťanství, nástupu Přemyslovců i v počátcích budování Českého státu. Z doby středověku svědčí o jeho významu a uznání i zájem českých králů, např. Přemysla Otakara II., Václava II., Karla IV., Václava IV. a dalších. Ve světě je Tetín znám pobytem a nájemnou vraždou kněžny Ludmily, pobytem budoucího vévody České země knížete Václava; z minulosti svými pěti sakrálními stavbami, třemi hrady, pobytem Václava Hájka z Libočan jako duchovního zdejších kostelů, zámkem, který byl účastníkem návštěv předních představitelů duchovního, kulturního i politického světa (např. J. Jungmann, J. Dobrovský, F. L. Čelakovský, L. Riegr, J. K. Chmelenský aj.) Tetín je také rodištěm spisovatele prof. Vácslava Vojáčka.

Historická síň

V muzeu se návštěvník seznámí s pověstí o založení Tetína jednou z Krokových dcer Tetou, dále jsou zde pak k vidění vybrané dokumenty, které se vážou k počátku křesťanství a pobytu prvních Přemyslovců na Tetíně, a i dokumenty vážící se k duchovnímu odkazu sv. Ludmily, která zde vychovávala budoucí knížata Václava a Boleslava, a která zde byla v roce 921 zavražděna.

V expozici jsou připomenuty pobyty známých osobností na Tetíně jako např. Václav Hájka z Libočan, pobyty českých buditelů Jungmanna, Čelakovského, Dobrovského a dalších.

Tetín je součástí Chráněné krajinné oblasti Český kras, jehož součástí jsou Národní přírodní rezervace Koda a Tetínské skály, a tak lze v muzeu vidět i flóru a faunu, která je právě v tetínské lokalitě zastoupena.

 Zajímavé jsou i fotografie a dokumenty, které zachycují těžbu vápenců v dnes již uzavřených lomech v okolí Tetína, včetně malodráhy, tzv. Ajsky.

Návštěvník se seznámí i se současným děním v obci.

Hezkou expozici zde mají i místní  Jeskyňáři.

Možnost průvodce: ano
Nutné výklad objednat: ne
Výklad v jiném jazyce: tištěný průvodce
Popisky v jiném jazyce: ne
Poslední návštěva: 16:30 hod.
Doba prohlídky: 30 min.
Suvenýry: ano
Občerstvení: ne
Bezbariérový přístup: ne
Šatna: ne
WC: ne
  Otvírací dny Čas

14. března - 18. října

So + Ne

9:00 - 17:00

Vstup do síně 5 - 10 Kč

Fotografie a videa


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz