Kabát


Česká rocková skupina Kabát vznikla v Teplicích roku 1983. Sami nečekali, že po 30 letech hraní budou mít za sebou přes 1 milión prodaných kopií hudebních nosičů. Prvního Českého slavíka za nejlepší kapelu získali roku 2003, o deset let později jich měli už sedm, z toho pár zlatých. Jejich koncerty nacpané zemitou muzikou mívají víc než 10 tisíc návštěvníků. Zatím největší úspěch zaznamenali megakoncertem k 25. výročí založení kapely na pražském Vypichu, kam přišlo 65 000 diváků. V září 2014 se sem vrátili s akcí Po čertech velkej koncert II. i se speciálními hosty. Základní styly, ze kterých Kabáti čerpají se nezměnily - rock, hardrock a country.

Tuto kapelu založil roku 1983 v Teplicích Milan Špalek , původně jako thrashmetalovou skupinu. Z počátku byla koncertně neaktivní kvůli nevelké oblibě tamních úřadů. Dále pak postupně přišla na členy skupiny vojenská povinnost. Povojenská sestava Kabátů - Josef Vojtek, Tomáš Krulich, Ota Váňa, Milan Špalek a Radek Hurčík funguje do současnosti. V roce 1990 se Kabát podílí na projektových albech Rockmapa s písní Koleda, Koleda s kterou kapela v roce 1989 obsadila 3.místo za Objev roku a také na projektovce Sampler Ultrametal s písněmi Za trest a Má ji Motorovou.

V letech 1989 - 1990 natočila skupina své první demo s názvem Orgasmus, které nebylo oficiálně vydáno a šířilo se mezi posluchači na audiokazetách. Kapela Kabát také v roce 1991 byla Objevem roku a zároveň obsadila 3.místo ve Vídeňské soutěži talentů. Roku 1991 vyšlo jejich první album Má jí motorovou a v témže roku se stali objevem roku. Poté následují alba Děvky ty to znaj, Colorado, Země plná trpaslíků, Čert na koze jel a MegaHu.

V roce 1999 kapela začala spolupracovat se společností Pink Panther Agency, kterou zastupuje Radek Havlíček a Petr "Panki" Volek. Společnost se stala managementem skupiny Kabát a je jím dodnes. Zajišťuje také techniku na veškeré koncerty skupiny Kabát.

Před Vánocemi roku 2000 vyšlo album Go satane go. Této desce udělala reklamu skupinka důchodců, jež si stěžovali na billboardy Go satane go. Dalším albem bylo Suma sumárum, které bylo vyhlášeno albem roku 2002.

V těchto dobách Kabáti hrají na Rockfestu Chicago v Yorkvillu a samozřejmě na jejich turné SUMA SUMÁRUM TOUR 2002. Dalším albem této skupiny je album Dole v dole, které po prvním dnu prodeje získalo dvě platinové desky. S touto deskou Kabáti vyjíždějí na své první Open air turné a návštěvnost jednotlivých koncertů neklesne pod 10000 fanoušků, v Pražském Edenu kapele tleská dokonce 22000 lidí. Ještě v ten samý rok Kabáti přebírají cenu za první místo v Českém slavíkovi a v následný rok ještě získávají čtyři ceny Anděl za rok 2003. V listopadu vyšlo dvou DVD s nahrávkami z koncertů z let 2003–2004.

V roce 2006 Kabát pracuje na nové desce. Ta vyšla po dlouhém odkládání 8. prosince 2006 pod názvem Corrida. V roce 2007 kapela vyrazila na přelomu května a června na turné. Do Hradce Králové dokonce dorazilo 27 000 fanoušků.

V roce 2008 kapela jezdila po tuzemských a slovenských festivalech a dále připravuje DVD, které vychází v listopadu. Obsahovalo také knihu s fotkami, která však byla širší než samotný obal, takže bylo staženo z prodeje a nová edice vydána 20. listopadu.

22. listopadu 2006 byly webové stránky kapely hacknuty skupinou TNCAkadroS. V březnu 2008 byly opět hacknuty webové stránky, tentokrát skupinou TheWayEnd.
V roce 2009 kapela oslavila 20 let své existence megakoncertem 12. září v Praze na Vypichu ze kterého bylo později vydáno dokonce DVD,CD i Blu-Ray disk pod názvem Po čertech velkej koncert . Na tento koncert přijelo přes 65 000 lidí z celé České republiky i ze zahraničí. Na koncertě kapela zahrála 36 svých největších hitů od alba Má jí motorovou až po do té doby nejnovější album Corrida. Pro účely této akce byla použita ta nejmodernější zvuková technologie společnosti L`Acoustics o výkonu přes 500.000W, která zajišťuje aparaturu pro takové kapely jako je Metallica, Red Hot Chili Peppers a další. Akci pořádala agentura Pink Panther, která zastupuje skupinu Kabát a přizvala odborníky z celé Evropy aby se na akci podíleli. Výsledkem byl po technické a organizační stránce vydařený koncert, který nemá v historii českých kapel obdoby.
27. listopadu 2010 přebrali první místo v anketě Český slavík.

11. prosince 2010 vydali CD s názvem Banditi di Praga. Do konce roku se alba Banditi di Praga prodalo přes 60 000 kusů, což byl celkový náklad. V prosinci kapela také oznámila, že prodala již 1 000 000 kusů všech svých alb a na nadcházejícím turné si za to převzala diamantovou desku. Jednalo se o halové turné po České a Slovenské republice, na kterém kapela zvolila variantu s podiem uprostřed haly, která se osvědčila již na turné Suma Sumárum 2002. Návštěvnost trhala rekordy jednotlivých hal, což dokazuje vyprodaná O2 arena v Praze (cca 17500 diváků) či Steel arena v Košicích (cca 13000 diváků). Kapela v létě 2011 objela ještě několik letních festivalů.
Skupina 17. listopadu 2011 vydala CD a DVD se záznamem koncertu turné Banditi di Praga z vyprodané pražské O2 Areny pod názvem Banditi di Praga Turné 2011.
Skupina přebírá 26. listopadu 2011 první místo v anketě Český slavík.

Kabát přebral v červnu 2012 ocenění za nejlepší turné roku 2011 a Milan Špalek byl oceněn nejúspěšnějším textařem.
Kapela Kabát uchystala oslavu 30 let od založení skupiny pod názvem Turné 2013, na kterém bylo několik zastávek po českých i slovenských halách (7 v Čechách a na Moravě a 3 na Slovensku). Na turné kapelu Kabát provázel na polovinu koncertu živý orchestr, tzv. Big Band doprovázený tanečnicemi.
Kapela Kabát přebírá 24.11.2012 ve státní opeře Zlatého Slavíka s celkovým počtem 26 837 bodů.

Kapela Kabát 24. dubna 2013 zahájila své Turné s pražským Big Bandem. Tento první koncert v rámci Turné 2013 se konal v Pardubicích a byl už měsíc předem vyprodaný. Turné je ojediněle, krom kapely Kabát a Big Bandu zde vystupují i v průběhu skladeb tanečnice a koná se zde neuvěřitelně efektivní, šokující show. Deska kapely Kabát by beze všeho měla vyjít příští rok. Podle Milanových slov nechce kapela zbytečně desku uspěchat.

Kabát na konci roku 2013 oznamuje založení oficiálního facebookového profilu "Kabát (OFFICIAL)" a výroční koncert k 25. letům na scéně, který se odehrál 13. září v Praze na Vypichu.

(zdroj: T-Music)
Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz