Městské muzeum Lanškroun

Náměstí Aloise Jiráska, 563 01, Lanškroun, Tel.: +420 465 324 328, muzeum@muzeumlanskroun.cz
Lanškroun/Muzea / Galerie - Lanškroun
Městské muzeum Lanškroun

muzeum-lanskroun6.jpg
Městské muzeum sídlí v jižním křídle zámku na náměstí Aloise Jiráska v Lanškrouně. Kromě stálé vlastivědné expozice najdeme v muzeu například expozici sklářství. Muzeum se zabývá i sezóními výstavami. Od počátku roku 1992 do konce roku 2007 uspořádalo muzeum více jak 130 tématických výstav z vlastních sbírek, dále výstavy výtvarného umění, plastik, grafik, užitného umění a řemesel, fotografií, starých pohlednic i víceoborových výstav.
Mapa - Městské muzeum Lanškroun

Náměstí Aloise Jiráska, 563 01, Lanškroun

Telefon: +420 465 324 328
E-mail: muzeum@muzeumlanskroun.cz
Web: http://www.muzeumlanskroun.cz


Během posledních deseti let muzeum vybudovalo sbírku betlémů, např. Šilarův vyřezávaný ze dřeva, který se každý rok rozšiřuje, Brožkův papírový Ústecký, Kralický a keramický A. Moserové atd.

Muzeum se podílí spolu s Kulturním centrem  na dalších kulturních akcích ve městě, jako je např. Lanškrounská kopa či Masopustní průvod a veselice.

Historie existence lanškrounského muzea začíná v roce 1905. Správa muzea byla tehdy řízena muzejním výborem, které mělo za úkol shromažďovat muzejní sbírky a starat se o ně. K tomuto účelu byly uvolněny místnosti v části budovy nynější základní umělecké školy na náměstí Aloise Jiráska.

Po opakovaném stěhování v průběhu let do různých budov v Lanškrouně (zámku, radnice, Dělnického konzumu) mu byly nakonec přiděleny prostory v zámku.

Stálá vlastivědná expozice zde byla nainstalována v několika místnostech a dnes najdete na zámku kromě stálých expozic i mnoho dalších výstav, pravidelně se obměňujících.

Historie města a okolí

Město Lanškroun vzniklo v souvislosti s kolonizační činností, kterou pro českého krále Přemysla Otakara II. prováděli páni z Drholce. Je věnována historii města Lanškrouna od jeho založení do roku 1950.

Sklářství na pomezí Čech a Moravy

Výstava sklářství yjadřuje hold sklářskému řemeslu, přiblíží základní suroviny potřebné pro tavení skla – dřevo, křemen, vápenec a potaš. Představí představu lesních skláren z 15. – 18. století, provozní podmínky a jejich celkovou historii.

Kabinet mincí a medailí Zdeňka Kolářského

Zdeněk Kolářský, akademický sochař, vynikající a uznávaný medailér realizoval řadu mincí, medailí, insignií a pamětních desek osobností vědy a kultury.

Pamětní síň Jindřicha Pravečka

Hudební skladatel a dirigent Jindřich Praveček se narodil 28. července 1909 ve Výprachticích u Lanškrouna. Součástí expozice je také audiovizuální technika s možností poslechu skladeb Jindřicha Pravečka a nahrávek současných lanškrounských sborů, souborů a orchestrů.

Možnost průvodce: ano
Nutné výklad objednat: ano
Výklad v jiném jazyce: Nj
Popisky v jiném jazyce: Aj, Nj
Poslední návštěva: vždy 30 min. před ukončením
Doba prohlídky: 60 min.
Suvenýry: ano
Občerstvení: ne
Bezbariérový přístup: ano
Šatna: ne
WC: ano
  Otvírací dny Čas
Celoročně
Út - Pá

9:00 - 11:30

13:00 - 16:00

   So + Ne  13:00 - 17:00

 

Vstup do všech expozic 20 - 30 KčHlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz