Iva Bittová

Datum narození: 22.7.1958 / Místo narození: Bruntál, Československo (dnešní Česká republika)

Se jménem Ivy Bittové se pojí přívlastky typu, osobitá, jedinečná, nenapodobitelná, svérázná a zajímavá. Její sestrou je zpěvačka Ida Kellarová. Iva Bittová je doma v několika odlišných národních stylech. Není divu, protože pochází z národnostně smíšené rodiny. Její otec Koloman Bitto byl uznávaný romský muzikant a pocházel z jižního Slovenska. Matka Ludmila, učitelka v mateřské školce, zase pocházela ze Slovácka. Pro Ivu Bittovou je tak typické překračovat hranice odlišných žánrů a kombinovat výrazové prostředky. Například album Zvon z roku 2012 slučuje zdánlivě neslučitelné prvky minimalismu se sólovými nástroji a početným orchestrem. Janáčkova filharmonie se tohoto projektu chopila s chutí a skladby dostaly novou sílu i barvu při zachování původně zamýšleného významu. Představení Ivy Bittové s různorodými hosty, včetně třeba jazzových muzikantů, mají velmi vysokou návštěvnost.

va Bittová je česká zpěvačka, houslistka a herečka. Patří k nejvýraznějším osobnostem české alternativní hudební scény. Vystudovala hudebně dramatický obor na konzervatoři v Brně, zpěv a houslovou hru. Vedle toho spolupracovala jako zpěvačka s Brněnským rozhlasovým orchestrem lidových nástrojů.

Od roku 1978 byla členkou Divadla na provázku (dnes Husa na provázku), kde na sebe upozornila rolí Eržiky ve hře Balada pro banditu. Od roku 1984 vystupovala jako zpěvačka a houslistka s vlastními písněmi na lidové texty, též se známou brněnskou formací Dunaj a později se Škampovým kvartetem.

Ve spolupráci se skladatelem a bubeníkem Pavlem Fajtem dosáhla mnoha úspěchů na evropských scénách progresivní hudby. Rozsah jejích aktivit je pozoruhodný - v hudbě od vlastních interpretací lidových písní přes experimentální jazz, rock až po houslové aplikace skladeb vážné hudby a operní zpěv.

Např. v roce 2004 účinkovala v newyorské Carnegie Hall v roli Elvíry v Mozartově opeře Don Giovanni. Na tuto spolupráci pak navázala několika koncerty s tamní formací Bang On A Can All Stars, které vyvrcholily vydáním alba Elida. Účastní se též nejrůznějších projektů performativního zaměření, programů pro děti, atd.

Ve filmu se objevila poprvé v 18 letech v RŮŽOVÝCH SNECH, o dva roky později na sebe upozornila v BALADĚ PRO BANDITU. Další velká role přichází v na Oskara nominovaném filmu, ŽELARY. Zatím největší úspěch měla ve filmu TAJNOSTI o ženě, která během jednoho dne změní od základu svůj život.

(zdroj - CSFD.cz, autor - Vít "Siriuss" Štrubl)
Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz