Chinaski


Chinaski je česká pop rocková skupina, která v letech 2005 a 2007 vyhrála cenu Anděl, udělovanou Akademií populární hudby. Skupina vznikla v roce 1987 jako Starý hadry, dali ji dohromady Pavel Grohman a Michal Novotný (později Malátný).

Chinaski je česká pop rocková skupina, která v letech 2005 a 2007 vyhrála cenu Anděl, udělovanou Akademií populární hudby. Skupina vznikla v roce 1987 jako Starý hadry, dali ji dohromady Pavel Grohman a Michal Novotný (později Malátný).

Do kapely v roce 1989 přichází dva spolužáci Michala Novotného z DAMU, Petr Rajchert, který působil v roli zpěváka po boku Malátného a Jiří Seydler.

Rok 1994 přináší kapele změny – pod vlivem Charlese Bukowského se podle jeho postavy přejmenovávají na Chinaski a vychází jim stejnojmenné debutové album (vydané společností KaB Music). V září 1995 byl k písni Pojď si lehnout natočen první videoklip skupiny. Jeho režie se ujal Jan Hřebejk.

Druhá deska Dlouhej kouř (1997), jejíž stejnojmenný singl je nejhranější písní v rádiích, přináší kapele velkou popularitu i několik nominací na Ceny akademie. V roce 1997 se točí druhý videopklip Chinaski Podléhám a režie se tentokrát ujal Vladimír Michálek. 25. května 1998 obdrželi Chinaski zlatou desku za 27 tisíc prodaných alb Dlouhej kouř.

V dubnu roku 1999 vychází pilotní singl z nové desky. Jmenuje se 1. signální. V roce 2000 odešel Petr Rajchert a za mikrofonem zůstal jen Michal Malátný. Skupina je nominována na Výroční cenu České akademie populární hudby jako skupina roku, ale je těsně třetí. Chinaski natáčí další desku, už čtvrtou v pořadí, která se jmenuje Na na na a jiné popjevky. Singlovka Klára je po prvním týdnu 14. nejhranější skladbou v českých rádiích. V hlasování Cen Akademie obsazují 2. místo za Monkey Business a před Lucií. Český Slavík 2001 – opět 5. místo, Klára je 7. nejhranější česká píseň uplynulého roku.

V září roku 2002 vychází CD Originál, křtěné lyžařkou Katkou Neumannovou a skupinou No Name. Singl Můj svět je na 1. místě v IFPI TOP 40 objevuje se i animovaný videoklip písně Můj svět. Chinaski rozjíždí koncertní šňůru, kterou dohromady vidělo téměř 43 tisíc diváků. Originál je během dvou týdnů druhou nejprodávanější deskou v ČR. V prosinci téhož roku probíhá koncert Na Vlastních Nohou pro děti ze škol postižených letními povodněmi. Nový singl Láskopad zajistil českou mediální kuriozitu – dva singly Chinaski v TOP 20. V prosinci 2002 dochází k předání zlaté a platinové desky. V anketě Český Slavík Chinaski obsazují opět 5. místo.

Láskopad je v lednu 2003 na 7. nejhranější česká píseň. Na hudebních cenách Anděl 2003 Chinaski vítězí v kategorii píseň roku s hitem 1970. Připravuje se vydání desky Best of… a prosazuje se i singl Dobrák od Kosti. V období červenec–srpen pokračují festivalová vystoupení, zahrnující i výlet do USA do Chicaga. V září vrcholí letní koncerty – skupina vystupuje v amfiteátru na zámku Konopiště společně s Lenkou Dusilovou a hudebním projektem Maya. V říjnu vychází výběr pod názvem Premium 1993–2003, pokřtěný v Lucerna Music Baru. V anketě Český Slavík 2003 Chinaski bodují čtvrtým místem.

Píseň 1970 se objevuje na špici žebříčku IFPI. V březnu 2004 začíná turné Premium Best of koncertem v Ústí nad Labem. Jedná se o největší šňůru v historii kapely, objíždějí se pouze velké sportovní haly, účinkuje také předkapela Peha. Koncerty jsou obohaceny o projekci a světelnou show. V dubnu končí turné koncertem v Chomutově a vychází nový singl „Možná“. V období červen – srpen probíhá letní šňůra Open Air koncertů a vystoupení na festivalech.

V listopadu vycházejí dětské Autopohádky, jejichž autorem je Jiří Marek, a jejichž výroby se kromě Chinaski účastnili i Jiří Lábus a Lucie Bílá. To vše proběhlo pod taktovkou Jana Jiráně. Deska obsahuje tři pohádky, namluvené členy kapely a zmíněnými hosty, a také 8 nových písní. 15. listopadu vychází DVD Docela vydařenej den, mapující jarní Premium Best of turné a představuje členy kapely v jiném světle než jsme byli doposud zvyklí a navíc vychází nový singl Láska a jiná násilí. 9. prosince probíhá křest obou nových desek v pražské Lucerně. Český Slavík 2004 přináší historický úspěch, 2. místo v kategorii skupina roku a 27. místo Michala Malátného v kategorii zpěvák roku.

V lednu 2005 skupina proměňuje dvě nominace ze čtyř na hudebních cenách Allianz Deska Roku. V březnu začíná turné k desce Autopohádky. Chinaski získávají některé České Internetové Hudební Ceny: vítězství v kategoriích kapela, DVD a web roku ceny časopisu iReport Žebřík 2004, Připravuje se nová deska. Singl Tabáček se pouhý měsíc od vydání stal nejhranější písní v českém éteru. V září 2005 vyšlo v pořadí šesté řadové album Chinaski s názvem Music Bar. Pouhý den po oficiálním uvedení na trh se album Music Bar stalo s více než třiadvaceti tisíci prodanými nosiči platinovým, po pouhém týdnu se stala nejprodávanější deskou v České republice. Tato deska a píseň Tabáček obsadila první místa v několika hitparádách.

V listopadu startuje zatím největší turné v historii skupiny Chinaski, které vrcholí koncertem v pražské T-Mobile aréně. Music bar tour vidělo odhadem přes 70 000 diváků. Host turné Zuzana Smatanová získává slovenského Zlatého slavíka. 10. prosince 2005 získávají zlatého Českého slavíka i Chinaski.

30. ledna 2006 se Album Music Bar stalo nejprodávanější deskou roku 2005: 57 506 kupujících. Chinaski tak vyhráli nejen v kategorii hudebních skupin, ale i v celkovém pořadí prodejnosti za rok 2005. V únoru jsou nominováni na výroční ceny akademie populární hudby: v kategoriích Skladba roku, Skupina roku a Nejlepší rocková deska. Music bar vychází pod názvem Movie bar doplněný o DVD se záznamem Music bar tour a spoustu bonusového materiálu.

V květnu skupina vyráží na Chinaski Music Bar Tour po Slovensku, hostem je skupina Cirkus. Chinaski pak odlétají na dvoutýdenní turné po USA. V září se píseň Vedoucí stala absolutně nejhranější písní v českém rozhlasovém éteru. Chinaski opět vyrazili do Londýna, aby 28. října vystoupili ve vyprodaném klubu Cargo. 21. října pokřtili Chinaski mládě žirafy v pražské ZOO. Začíná Chinaski Music Club Tour – turné po těch nejlepších českých klubech. Posledního chybějícího Slavíka si Chinaski doplnili do sbírky 9. prosince 2006, kdy získali bronzového Českého slavíka v kategorii skupin. Po vánocích skupina opět odletěla do USA, kde bylo naplánováno další americké klubové miniturné.

Rok 2007 zahájili Chinaski koncertem v Chicagském Euro Clubu, na kterém jako host vystoupila i Zuzana Norisová. Se svým klipem Vedoucí bodují Chinaski v hitparádě MTV European’s World Chart Express. V cenách Akademie populární hudby „Deska roku 2006“ Chinaski získali cenu pro nejhranějšího interpreta v českých rádiích. Vrcholí přípravy na natáčení nové desky s pracovním názvem „07“ (jde o sedmou řadovou desku v diskografii Chinaski). Celkově je připraveno 36 písní, ze kterých do finále postupuje šestnáct. V

07.07.2007 v 07:07 odvysílala Evropa 2 v premiéře nový singl Zadarmo. První týdny vysílání doprovázela kuriózní situace, kdy naprosto běžné slovo „jebe“ podlehlo cenzuře a bylo „vypípáno“. Startuje i nový oficiální fanklub Chinaski. Chinaski vystupují na českých a slovenských festivalech, mj. na Rock for People v Hradci Králové. Po několika týdnech se singl Zadarmo stává nejhranější českou písní v rádiích. 17. září 2007 vyšlo nové CD s názvem 07 (Nula sedum). Od 12. května probíhá příprava DVD z Tour 2007.

Dne 25. července 2008 zemřel ve věku 38 let při dopravní nehodě na motorce bubeník skupiny Pavel Grohman. Chinaski přesto podnikají svojí šňůru nazvanou Space Tour a na post bicích zasedl jako speciální host David Koller.

Dne 20.září 2013 Chinaski Vydávají album Dvacet let v síti kde jsou písně stížnost a hlavolam. Michal malátný také vystoupí v pořadu limuzína

Dne 6.února 2014 kapela slaví 20 let existence obřím koncertem v pražské O2 areně.

(Zdroj: Wikipedie)
Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz