Jiří Kolbaba

Datum narození: 15.4.1957 / Místo narození: Brno, Československo

Jiří Kolbaba je český cestovatel, fotograf a spisovatel, viceprezident Českého klubu cestovatelů. Procestoval všech šest kontinentů planety, více než 130 zemí světa. Popularizátor poznávání cizích kultur, ochranu fauny a flóry. Spolupracuje s mnoha tištěnými i elektronickými médii, na rádiu Impuls má již mnoho let populární autorský pořad o cestování. Známá jsou zejména jeho jevištní diashow pro různé skupiny v celém Česku. V pětačtyřiceti letech je Jiří Kolbaba jedním z nejzcestova­lejších mužů v české republice. Jeho noha totiž stanula na všech šesti kontinentech planety, včetně Antarktidy.

Poprvé se dostal do světa díky lehké atletice. Běhal tři kilometry překážek a jako mistr republiky v mládí startoval i v zahraničí. Před čtyřiadvaceti lety poprvé vyjel za hranice Evropy, totiž do Mongolska, kde v té době jeho otec pracoval jako geolog. Prostředí, tak rozdílné od toho, které až doposud znal, mu učarovalo natolik, že začal nad mapami snít o tom, jak jednou projede celý svět.

Svůj sen si mohl splnit až po pádu železné opony. Začátkem 90. let se z někdejšího výtvarníka a grafika zrodil dnešní globetrotter, který za poslední desetiletí navštívil devadesát zemí světa. Na nejdelší výpravě, kterou na přelomu roku 2000 a 2001 absolvoval se svou přítelkyní, na jeden zátah objel celou planetu. Na rozdíl od Verneova Filease Fogga, jemuž stejný výlet trval 80 dní, na něm Jiří Kolbaba prožil o rovné tři týdny víc, tedy 101 dnů. Na cestách, na něž vyráží bez itineráře cestovních kanceláří a na nichž nebydlí ve výstavních hotelích, totiž nepospíchá, ale snaží se dostat co nejblíže k lidem.

Svou původní profesi však nezapře ani dnes. Po světě například sbírá umělecké předměty typické pro danou oblast, hlavně sošky a řezby. Nejvíce si jich odvezl z Indonésie, především z ostrova Bali, který patří k jeho nejoblíbenějším koutům planety a na němž přistál už devětkrát.

Vidění výtvarníka jej na cestách světem přivedlo i k fotografii. Ačkoliv začínal s obyčejným kompaktem, rychle se vypracoval na profesionála. Většinu za čtyřiceti tisíc snímků v jeho archivu tvoří záběry přírody, v níž hledá – a hlavně nachází – zajímavé detaily a kompozice. Za mimořádně inspirativní kupodivu považuje zdánlivě monotónní svět pouští. Tvrdí, že právě v nich se dají najít ty nejfotogeničtější záběry a výtvarné prvky v bizarních tvarech, zformovaných přírodou. Kromě krajin jeho snímkům dominují tváře lidí. S putovními výstavami jeho fotografií se seznamují nejen návštěvníci v rodném Brně, ale i v desítkách míst celé republiky i v zahraničí.

Zhruba šest měsíců v roce Jiří Kolbaba tráví touláním po světě, zbylý půlrok o svých cestách píše reportáže, hovoří v rozhlase a v televizi, přednáší a připravuje nové projekty.

(Zdroj: theworld.cz)
Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz