František Fuka

Datum narození: 9.10.1968 / Místo narození: Praha, Československo (dnešní Česká Republika)

František Fuka (Fuxoft) (* 9. října 1968 Praha) je český filmový kritik, překladatel, publicista, hudební skladatel a výrazná osobnost českého Internetu, respektive počítačového světa. Vystudoval gymnázium Arabská a dva roky studoval na Elektrotechnické fakultě ČVUT (studium nedokončil).

František Fuka (Fuxoft) (* 9. října 1968 Praha) je český filmový kritik, překladatel, publicista, hudební skladatel a výrazná osobnost českého Internetu, respektive počítačového světa. Vystudoval gymnázium Arabská a dva roky studoval na Elektrotechnické fakultě ČVUT (studium nedokončil).

V 80. letech naprogramoval několik her, především „textovek“, pro osmibitové počítače ZX Spectrum, jež mu v komunitě českých uživatelů získaly značnou proslulost. Některé z her vydal jako člen programátorské skupiny Golden Triangle. Počátkem 90. let se věnoval BBS a Internetu. V této době také publikoval tři knihy o počítačových hrách (Počítačové hry I a II, Zenitcentrum 1987, 1988, Hry pro PC, Cybex 1993). ZX Spectrum ale nebyl první počítač, se kterým František Fuka pracoval. Nejprve programoval pro počítač Challenger 1P a ZX80, jeho prvním vlastním počítačem byl Commodore VIC-20.

Od 90. let překládá z angličtiny titulky k filmům konvenujícím jeho vkusu (např. Skála, Hvězdné války, South Park); příležitostně přeložil i několik málo non-fiction knih souvisejících s filmem (Patrick Robertson: Guinnessova kniha filmových rekordů, Cinema, Beseda 1995 a Star Wars – Obrazová encyklopedie, Egmont 2001).

V letech 1993 až 2008 rovněž přispíval jako externista do časopisu Cinema. Kromě toho publikoval týdenní internetové sloupky FFFilm; od 3. prosince 1997 do 24. června 1998 vycházely na Neviditelném psu, poté přešel na Novinky.cz, kde jako jeden z nejoblíbenějších autorů zůstal i po změně formátu na zpravodajský server v roce 2003. Od února 2007 publikuje FFFilm na vlastní doméně jako nepravidelný blog. Kromě toho s Ondřejem Vosmíkem (dříve i s Tomášem Baldýnským a dalšími, např. Ivou Hejlíčkovou) vystupuje v pořadu Odvážné palce na Rádiu 1, vždy ve čtvrtek v 17:00. V něm spolu a s moderátorem Rádia 1 diskutují o aktuálních premiérách; závěrečný shrnující verdikt „palec nahoru“ nebo dolů je inspirován televizním pořadem respektovaného amerického kritika Rogera Eberta (ve dvojici s Genem Siskelem a po jeho smrti s Richardem Roeperem).

Spolu s Tomášem Baldýnským a Lukášem Vychopeněm založil humoristický server Kompost.cz a po jistou dobu do něj pravidelně přispíval; občas vytvářel i fotomontáže pro server Vesjolyje Kartinki.

Od 80. let skládal hudbu pro své i cizí počítačové hry; tvorbě hudby v počítači se věnuje dosud a příležitostně veřejně vystupuje. Je autorem hudby k filmům I Was a Teenage Intellectual (Byl jsem mladistvým intelektuálem) (kde ztvárnil epizodní roli knihkupce) a Choking Hazard.

Kromě toho Fuka krátce pracoval pro online divizi Bontonu, vytvořil SMS hru xgen Go alias „Nomor“ pro společnost Eurotel (v zásadě textová hra přenesená do mobilního prostředí) a od června 2004 je jedním ze stálých autorů rubriky glos pro server Lupa.cz; píše zejména o problematice internetu z „uživatelského“ a autorsko-právního hlediska.

V letech 2009-2011 se podílel na (nedokončeném) projektu hodinek Dynawa TCH1, které byly vybaveny technologií Bluetooth a barevným LCD displayem.

Žije v Praze s manželkou Hanou.

Každoročně také spolukomentuje společně s Tomášem Baldýnským a Sašou Michailidisem přímý přenos udílení Oscarů na Hbo.

(Zdroj: Wikipedie)

 
Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz