Eva Green

Datum narození: 5.7.1980 / Místo narození: Paříž, Francie

Paříž, 5. července 1980, na svět přichází dcera Waltera Greena, švédského zubaře a skvělé herečky a také spisovatelky dětských knížek Marlène Jobertové: Eva Gaëlle Greenová. Oba rodiče si přitom také zahráli ve filmu, jejich dceru nicméně první filmová role čeká až za třiadvacet let. Do té doby bude muset podstoupit mnoho jiných, neméně náročných rolí.

Paříž, 5. července 1980, na svět přichází dcera Waltera Greena, švédského zubaře a skvělé herečky a také spisovatelky dětských knížek Marlène Jobertové: Eva Gaëlle Greenová. Oba rodiče si přitom také zahráli ve filmu, jejich dceru nicméně první filmová role čeká až za třiadvacet let. Do té doby bude muset podstoupit mnoho jiných, neméně náročných rolí.

Od svých sedmnácti let několikrát změnila školu, poznala francouzský, anglický i americký školní systém, tři roky studovala herectví na škole Svatého Pavla v Paříži a rovněž absolvovala desetitýdenní herecký kurz na Akademii dramatického umění v Londýně. A jakoby toho nebylo málo, na Newyorské univerzitě získala také základní znalosti o režii. Když se – nyní již dostatečně vyškolená – vrátila do Francie, dostala několik divadelních rolí, které možná nebyly z nejvýznamnějších, upoutala v nich však Bernarda Bertolucciho, člověka s dostatečně zvučným jménem, aby jim vybraná herečka mohla dosáhnout mezinárodního úspěchu. Eva vybraná byla.

Před rolí ve SNÍLCÍCH (2003) musela věnovat dva měsíce intenzivnímu tréninku angličtiny. Kontroverzní snímek odehrávajícím se v Paříži během studentských nepokojů nenabízel jenom explicitní erotické scény, ač právě jimi poutal největší pozornost. Greenová nicméně sklidila obdiv nejen za své kompletně odhalené tělo, ale rovněž za přesvědčivý herecký výkon. Neminula ji nominace na Evropských filmových cenách a Bertolluci (před kterým se již vysvléklo několik pohledných hereček) označil její krásu až za neslušnou. Kromě herecké účasti přispěla Greenová rovněž zkomponováním několika skladeb na soundtrack filmu. O něco menší prostor pro rozvinutí svého talentu dostala v dobrodružné romanci o slavném zloději. ARSEN LUPIN – ZLODĚJ GENTLEMAN (2004) s Romainem Durisem v hlavní roli nesklidil mnoho kladných ohlasů ze strany kritiků, ani diváků, nicméně pomohl Greenové dostat se o krůček blíže k Hollywoodu.

Vlastně to byl poměrně velký krok, neboť dalším filmem se stal rozmáchlý historický epos nerežírovaný nikým menším než Ridleyem Scottem – KRÁLOVSTVÍ NEBESKÉ (2005). Většina scén její Sibylly se sice objevila teprve v rozšířené verzi filmu na DVD, přesto si zajistila několik lukrativních nabídek do budoucna. Jednu z nich, na roli ve filmu noir Briana De Palmy ČERNÁ DAHLIA, k překvapení mnohých odmítla, jelikož se po Snílcích nechtěla zaškatulkovat jako svůdná femme fatale, ačkoli právě k femme fatale, tedy k osudové ženě, má poměrně blízko také Vesper Lyndová, dívka Jamese Bonda v CASINU ROYALE (2006). Greenová o tuto roli dle vlastních slov kdovíjak neusilovala, obávala se, že při všech těch okázalých akčních scénách zapadne jako další „holka v bikinách“. Po přečtení scénáře však zjistila, nakolik se tato bondgirl bude lišit od všech předchozích a stala se tak pátou francouzskou herečkou účinkující v této veleslavné sérii. Společně s Danielem Craigem dokázala, že bondovky mohou být také o kvalitních hereckých výkonech.

Eva Greenová je vskutku kosmopolitní ženou, krom toho že jí žilami koluje alžírská, švédská turecká a španělská krev, mluví několika jazyky a čas tráví buď v rodné Paříži nebo v Londýně. Obdivuje a sbírá umění, často navštěvuje muzea, ráda skládá hudbu a vaří. A kromě toho se věnuje hraní, které považuje za určitý druh terapie. Její herecká kariéra je teprve na počátku, avšak na počátku čehosi velice slibně se rozjíždějícího.

(Zdroj: csfd.cz - Martin "Matty" Šrajer)
Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz