Dvořákovo Muzeum Kolínska V Pravěku

Brandlova, 280 02, Kolín, Tel.: +420 321 722 988, info@muzeumkolin.cz
Kolín/Muzea / Galerie - Kolín




Budova nynejšího muzea vznikla roku 1612 přestavbou gotické hřbitovní kaple sv. Jakuba Většího, vybudované v roce 1401 nákladem německého kazatele Mikuláše Keyla.

Roku 1793 byla klasicistně upravena a rozšířena přístavbou východního křídla. Svému účelu sloužila až do roku 1860, kdy byla na Kutnohorském předměstí dokončena pro městské školy nová budova. Sídlem muzea se tento dům stal již roku 1913.

Počátky archeologické sbírky je třeba hledat v 2. polovině 19. století, kdy se náhodně vykopané předměty dostávaly do školních kabinetů. Po svém vzniku roku 1895 převzalo muzeum asi 200 archeologických předmětů z místního gymnázia. Do roku 1914 dosáhl jejich počet asi 500 kusů. V průběhu meziválečném období se dle střízlivých odhadů rozrostla sbírka asi o 40 000 předmětů. Stalo se tak mezi léty 1914–1941 zásluhou MUDr. Františka Dvořáka, původní profesí lékaře z Červených Peček, zároveň však zaníceného  „amatérského“ archeologa. Kromě většího množství darů rozhojnily archeologickou sbírku předměty z Dvořákových výzkumů.

Zveřejňováním výsledků terénní práce v odborném tisku dosáhl F. Dvořák uznání a věhlasu i v evropských archeologických kruzích. Bohužel ho tato skutečnost nezachránila před zatčením (1941) a popravou (1943) za odbojovou činnost v době německé okupace. V následujících letech II. světové války došlo k značnému znehodnocení sbírky jak záměnou lokalit dosazeným německým kustodem Waltrem Lungem, tak válečnými událostmi (stěhování, bombardování, ztráta nebo zničení části dokumentace).

O částečnou obnovu stavu, novou evidenci předmětů i novou expozici, se po roce 1945 zasloužil universitní prof. J. Filip se svými studenty. V letech 1953–1954 pokračoval v třídění nevhodně uložených sbírek v budově čp. 24 (stará škola) a ve „sklepě“ čp. 35 student archeologie J. Hrala. Nicméně období do konce 50. let 20. století lze označit za stagnaci sbírkotvorné činnosti i péče o sbírkový fond. Stálé místo archeologa bylo v muzeu zřízeno až roku 1962, ale zejména absence vhodných depozitářů znemožňovala jak soustavný rozvoj, tak kvalitní evidenci sbírky.

V současnosti je péče o archeologickou sbírku orientovaná na její koncepční tvorbu a odborně vedenou dokumentaci. Znamená to i její rozdělení na předměty zásadního významu (tvoří jádro sbírky o cca 60 000 předmětech) a na tzv. doprovodnou či „studijní“ část (dnes představuje asi 350 000 kusů) s evidencí jednodušší.

Jádrem archeologické podsbírky jsou převážně keramické, kamenné, kostěné či kovové předměty nalezené na území okresu Kolín, s ojedinělým přesahem do okresů Kutná Hora a Nymburk.  Z hlediska stáří jde o hmotné prameny pravěkého až středověkého stáří.  Předměty s identickým časoprostorovým původem jsou chápány jako tzv. nálezové celky. Příkladem mohou být nálezy z eneolitického hradiště Okrouhlík u Č. Brodu (lokalita Bylany – Okrouhlík), z únětického pohřebiště u Polep, z hradiště střední/mladší doby bronzové v poloze Skalka u Velimi, z bylanského pohřebiště u Hradenína či ze slovanských hradišť Stará Kouřim a Klučov.

Nezanedbatelný vědecký význam však mohou mít i jednotlivé nálezy, z nichž některé jsou pro svou výjimečnost důležitými doklady vývoje lidstva v rámci Evropy  – např. zásobní nádoba kultury s lineární keramikou s antropomorfní rytinou z Nové Vsi u Kolína, část ženské plastiky z Nebovid, zlaté depoty (poklady) z Velimi a Býchor, depot keltských železných nástrojů  z inundace Labe, svazek bronzových klíčů od Nebovid nebo souprava rybářského náčiní z doby římské od Svojšic.

Poklady starého Egypta - sbírka arcivévody Josefa Ferdinanda Toskánského

Výstava představuje sbírku arcivévody Josefa Ferdinanda Toskánského v kontextu dějin starověkého Egypta a novodobého zájmu o dějiny starověkého Egypta (především v 2. polovině 19. století). Arcivévoda Josef Ferdinand (1872–1942) byl synem posledního toskánského velkovévody Ferdinanda IV. (1835–1908) a Egypt navštívil v roce 1903. Na svých cestách po zemi na Nilu se seznámil s rakousko-uherským konzulem Vetterem, jenž mu měl darovat svou několik let formovanou sbírku starožitností zahrnující bezmála čtyři stovky unikátních předmětů. Sbírka obsahovala předměty zastupující všechny hlavní objevy učiněné v Egyptě v 2. polovině 19. století, včetně objevu tzv. Královské skrýše v Dér el-Bahrí, nebo objevu pohřbů Moncuových kněží v Hatšepsutině chrámu, Navillových výkopů v Bubastidě a významného objevu celé nekropole v Achmímu. Výstava představuje na 100 unikátních sbírkových předmětů staroegyptské provenience.

Sbírka je k vidění do konce května 2015.

Možnost průvodce: ne
Nutné výklad objednat: ano
Výklad v jiném jazyce: Aj, Nj, Frj, Rj
Popisky v jiném jazyce: Aj, Nj
Poslední návštěva: 30 min před zavírací dobou
Doba prohlídky: 60 min.
Suvenýry: ano
Občerstvení: ne
Bezbariérový přístup: ne
Šatna: ne
WC: ano
  Otvírací dny Čas
Celoročně Út - Pá 9:00 - 17:00
Celoročně So - Ne 10:00 - 17:00
Poklady starého Egypta 30 - 60 Kč

Fotografie a videa


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz