Muzeum války 1866 na Chlumu

Chlum, 503 12, Všestary, Tel.: +420 495 447 058, chlum@muzeumhk.cz
Všestary/Muzea / Galerie - Všestary
V expozici najdete uniformy tehdejších vojáků, jejich dělostřelecké a střelecké vybavení. Děti si mohou vyzkoušet svou přesnost mušky či ovládání tehdejších zbraní.

V interiéru muzea najdete i takové zajímavosti jako je porovnání přídělu jídla na jeden den pro vojáka pruské armády a pro vojáka rakousko-saské armády

Součástí expozice jsou i modely bojiště s cínovými vojáčky, které jsou zajímavou atrakcí především pro malé návštěvníky a jejich tatínky. Ke zhlédnutí jsou také ve dvou promítacích sálech naučné filmy o válce 1866, ne všechny záběry jsou však vhodné pro děti.  

Severozápadně od Hradce Králové na vyvýšenině Chlum byla 3. července 1866 svedena prusko-rakouská bitva. Téměř ihned po skončení válečných událostí bylo zahájeno budování četných pomníků a památníků bitvy a rozvinula se všestranná péče o ně.

V centrálním prostoru bojiště bylo v roce 1936 vybudováno válečné muzeum, ve kterém byla až do roku 2008 expozice výzbroje a výstroje všech armád zúčastněných v této druhé největší vojenské bitvě 19. století. V letech 2008 až 2010 proběhla přístavba nové části muzea. V roce 2011 se podařilo z ROP NUTS II. Severovýchod opravit také část původního muzea, kde je v současné době umístěn multimediální sál. Dne 31.3.2012 byla otevřena nová expozice Muzea války 1866 na Chlumu.

V roce 1997 vyhlášená památková zóna Areál bojiště bitvy 1866 u Hradce Králové zahrnuje území, na kterém jsou rozmístěny více než čtyři stovky pomníků, individuálních hrobů i hromadných pohřebišť, z nichž nejvýznamnější jsou přístupné po značených turistických a cyklistických trasách i po speciálních naučných stezkách (Svíb a Chlum). Možnost dokonalého výhledu na celý centrální prostor bojiště nabízí od roku 1999 vyhlídková věž. Každoročně ve výroční dny bitvy se v prostoru památkové zóny konají pietní a vzpomínkové akce.

Expozice v nové přístavbě návštěvníkům poskytuje základní informace o průběhu prusko-rakouské války i bitvy u Hradce Králové, představuje základní výstroj rakouské a pruské pěchoty, dělostřelectva, jezdectva i dalších jednotek, jejich výzbroj včetně střeliva a dělostřelecké munice i dobovou ikonografii. Provede návštěvníky průběhem bitvy a seznámí je se způsobem tehdejších bojů, s rozdílným taktickým pojetím Rakušanů a Prusů, budou jim vysvětleny výhody a nevýhody rakouských pušek nabíjených zepředu a pruských pušek zadovek. Krátký film v expozici navodí pocity tehdejšího vojáka v lese Svíb. K demostraci role koní a dělostřelců v bitvě poslouží maketa koně a kanónu. K rozšíření informací budou sloužit infokiosky, ve kterých bude speciální prezentace pro dětského návštěvníka.

Prostřednictvím dobového tisku a především prostřednictvím citací z dobových vzpomínek přímých účastníků bojů a místního civilního obyvatelstva budou mít návštěvníci možnost uvědomit si hrůzné důsledky tehdejší války.

Pouze s průvodcem: ne
Možnost odborného výkladu: ano
Nutné výklad objednat: ano
Popisky v jiném jazyce: ano
Jazyk popisků: Němčina, angličtina.
Poslední návštěva: 30 min. před uzavřením nebo dle dohody
Doba prohlídky: 60 min.
Počet návštěvníků pro průvodce: 5
Počet návštěvníků pro vstup: 1
Suvenýry: ano
Občerstvení: ano
Bezbariérový přístup: ano
Šatna: ano
WC: ano
  Otvírací dny Čas
Duben - září Út - Ne 9:00 - 17:00
Říjen - březen So - Ne 10:00 - 16:00
Muzeum války 1866 na Chlumu 20 - 100 KčHlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz