Areál Fojtství a Obecná škola Kozlovice

Fojství, 739 47, Kozlovice, Tel.: +420 602 644 259, obecnaskola@relaxvpodhuri.cz
Kozlovice/Muzea / Galerie - Kozlovice
V expozici Obecné školy se můžete vrátit do školních let a obdivovat autentické a plně vybavené prostředí malotřídky z dob Rakouska-Uherska, kabinet i byt pana řídícího a stálou expozici historických školních pomůcek, učebnic a obrazů Amerlinga či Komenského. Odborným garantem tohoto projektu je Muzeum Komenského v Přerově, p.o.

V dalších prostorách zrekonstruovaného fojtství, jehož původní budova pamatuje časy valašských vojvodů, stojí jistě za pozornost cenná a široká sbírka lidového sakrálního umění i menší expozice věnovaná historii obce a vztahu hudebního skladatele Leoše Janáčka k ní.

 

Stylový Valašský pivovar ve stejném areálu vznikl z původních hospodářských budov. Od prosince roku 2008 se zde vaří výtečné kvasnicové pivo. Interiér klenutých místností nabízí přívětivé posezení u dobrého jídla a zároveň pohled na bohatou sbírku dobových pivních džbánů a holeb; opomenout nelze vystavené historické výuční listy sládků, dobové pivní tácky rozličných pivovarů apod., dotvářející věrohodnou atmosféru první republiky.

Pravidelně se zde konají hudební večery k poslechu i tanci, též komorní pořady, které oživují místní tradice zvyky.

Umístění v centru obce a blízkost všech dostupných komunikačních uzlů předurčuje budovu k dlouhodobému významnému postavení. V prostorách původní dřevěné chalupy byla v roce 1785 zřízena první triviální škola v Kozlovicích se třemi základními vyučovacími předměty: psaním, počítáním a náboženstvím. Později byla kozlovická škola přemístěna do novějších prostor a na místě bylo vybudováno zděné fojtství, které však postupem času chátralo. Nový smysl této stavbě dala až aktivita ostravského podnikatele Ing. Pavla Šmíry, který se rozhodl zachránit tento významný historický objekt a navrátit mu alespoň částečně důstojnost, která mu zajisté náleží.

Levé křídlo budovy je věnováno především expozici staré školy s kabinetem a bytem řídícího učitele. Nejedná se však o muzeum v pravém slova smyslu, ale o jakýsi „živý skanzen“, který by měl v odborně vedených hodinách názorně ukázat, jak na konci 19. století probíhala školní výuka. Garantem projektu je Muzeum Komenského v Přerově, p.o.

V zadním traktu budovy je situováno informační centrum, ve kterém je ke shlédnutí malá ukázka vývoje školních vysvědčení, prvních papírových platidel a dalších historických artefaktů, včetně fojtské, ručně kované truhlice. Za zmínku stojí také vystavený soubor literárních děl J.A. Komenského a jeho následovníka Karla Amerlinga z 18.-19. století a dobové didaktické pomůcky, mezi nimiž zvláště vyniká mluvnice, jejíž vlastnictví je připisováno mladému Mikoláši Alšovi. Z jejich stránek je patrné, že už tehdy se žáci ne vždy pilně věnovali výkladu kantora, ale zpestřovali si vyučování svými črty do učebnic. V tomto případě lze snadno rozpoznat klasické motivy pozdějších malířových děl.

Ve vstupní chodbě jsou ve vitrínách instalovány tematické okruhy vývoje jednotlivých učebnic v průběhu 19. a 20.století. Zvláštní pozornost zasluhuje expozice určená pro nejmenší školáky, v níž se nachází osobní slabikář naší přední ilustrátorky Marie Fischerové-Kvěchové, i její pozdější dílo, na kterém je zřetelně vidět ovlivnění další malířčiny tvorby původními ilustracemi slabikáře.

Pravý trakt budovy začíná vstupem do stáje vybavené artefakty vztahujícími se k zemědělskému způsobu života našich předků. V mezipatře budovy je umístěna drobná expozice zachycující vztah hudebního skladatele Leoše Janáčka k této valašské dědině, jejím písním a tanečním tradicím. Zvláštní pozornost zasluhuje soška frýdecké Madony. Za obdiv stojí také původní zdobné krojové prvky Valachů a drobné předměty provázející naše předky každodenním životem.

  Otvírací dny Čas
celoročně Út - Pá otevřeno dle telefonické domluvy
  So - Ne, svátek 12:00 - 16:00

Pozn.: skupinové objednávky a objednávky prohlídek výhradně telefonicky: +420 602 644 259.

Areál Fojtství a Obecná škola Kozlovice 10 - 20 KčHlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz