Aleš Procházka

Datum narození: 18.4.1963 / Místo narození: Praha, Československo (dnešní Česká republika)

Jméno Aleše Procházky si lidé nejčastěji spojují s jeho nezaměnitelným sametovým hlasem, který propůjčil mnoha slavným hercům. Namlouvá například šarmantního Kocoura v botách ve Shrekovi, Eoméra v Pánovi prstenů nebo mrazivě tajemného Severuse Snapea v Harry Potterovi. V posledních letech je jeho tvář známá také z televizních obrazovek. Nejraději se Aleš Procházka věnuje rozhlasu a divadelnímu herectví. Šestnáct let byl členem souboru Divadla pod Palmovkou, poté přešel k Městským divadlům pražským, kde dodnes vystupuje, ale již jen jako host.

Herec a dabér Aleš Procházka se narodil 18. 4. 1963 v Praze. Jeho manželkou je Miroslava Pleštilová. Po ukončení Gymnázia Jana Nerudy absolvoval Divadelní fakultu AMU. V letech 1986–1988 působil v Činoherním studiu Ústí nad Labem. Později hostoval v Činoherním klubu Praha a v Městském divadle v Kolíně. V letech 1990–2006 měl angažmá v Divadle pod Palmovkou.

Na televizních obrazovkách jsme ho mohli vidět v několika televizních inscenacích a seriálech, např. BAMBINOT nebo novácká ORDINACE V RŮŽOVÉ ZAHRADĚ, kde hrál exmanžela Gity Petrové.

Díky svému hlasovému projevu patří již několik let mezi přední české dabéry. Jeho hlasem promlouvají např. Tom Kranich – seriál KOBRA 11, agent Cooper – kultovní seriál TWIN PEAKS, Tom Hanks - ZACHRAŇTE VOJÍNA RYANA, TERMINÁL, ANDĚLÉ A DÉMONI, Kevin Space – VYJEDNAVAČ, SUPERMAN SE VRACÍ, OSTROVNÍ ZPRÁVY, John Cusack – ZLATÍČKA PRO KAŽDÉHO, 2012, IDENTITA, Clive Owen - DVOJÍ HRA, SIN CITY, KRÁL ARTUŠ a mnoho a mnoho dalších.

(Zdroj: CSFD.cz, autor: Lenka "blackmam" Braná)
Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz